Жадьківський освітній округ


Жадьківський освітній округ – реалії сьогодення 


 Аналіз сучасної освітньої ситуації  дозволяє конкретизувати характер соціальних потреб суспільства та школи в педагогіці нового типу, визначити освітні пріоритети та реалізувати їх у процесі підготовки учнів  до реалій сьогодення. Пропонується здійснювати пошук нових способів задоволення освітніх потреб, ураховувати їх змінюваність, впроваджувати інновації.
  Інноваційна освітня діяльність – це складний процес, що потребує науково-методичного підходу на всіх рівнях педагогічного процесу. Всім учасникам процесу перетворень потрібно „знайти” себе: державним діячам освіти розробити відповідні проекти і пропозиції, регіональним органам використати у своїй практиці світовий досвід упровадження інновацій в освіту, керівникам освітніх закладів успішно реалізувати надану можливість самореалізації, педагогам – вміло використати свободу для відповідального вибору способів і методів навчання. Прикладом впровадження новітніх інноваційних технологій в управління навчално-виховним процесом Ченяхівського відділу освіти стало створення освітніх округів на базі найбільш підготовлених для цього загальноосвітніх навчальних закладів. І знаковим у цьому процесі є те, що всі вони являються  закладами нового типу: 3 гімназії, 4 ліцеї, 1 колегіум.

Одним з таких утворень є Жадьківський освітній округ - добровільне об'єднання загальноосвітніх навчальних закладів різних типів і форм власності  з дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами, створений для забезпечення освітніх та культурно-освітніх потреб громадян, які проживають в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
З метою рівного доступу всіх дітей мікрорайону до якісної освіти, на підставі розпорядження голови Черняхівської районної державної адміністрації №147 від 01.04.2008р., створено Жадьківський освітній округ.
  До його складу входять такі навчальні заклади, як Жадьківський колегіум, Салівська та Селецька ЗОШ І-ІІст., Жадьківський, Салівський, Селецький, Росівський дошкільні заклади, органи місцевого самоврядування, установи культури, господарські підприємства. Всього навчається та виховується   242  дітей  та працює  56  педагогів.
    Метою створення і діяльності округу є забезпечення дітям дошкільного віку, учням (вихованцям) навчальних закладів системи загальної середньої освіти рівного доступу до якісної дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти,  неперервної освіти на територіях обслуговування; координація діяльності навчальних закладів, установ культури, фізичної культури та спорту,  що входять до округу, з питань реалізації законодавства в галузі освіти, ефективного використання кадрового потенціалу, навчально-методичної, матеріально-технічної бази.
    Завданнями округу є :
·забезпечення єдиного освітнього простору в межах округу;
·раціональне використання творчого потенціалу педагогічних працівників;
·створення належних умов для навчання обдарованих дітей;
·координація навчально-виховного процесу у суб’єктах округу;
·забезпечення реалізації профільного навчання;
·раціональне використання навчально-методичної літератури, матеріально-технічної бази суб’єктів округу, її зміцнення та модернізація;
·впровадження в навчально-виховний процес сучасних навчальних та виховних технологій.
    Діяльність органів управління навчальними закладами округу, громадських організацій, промислових та сільськогосподарських установ та організацій, органів місцевого самоуправління, культурних, спортивних, учнівських організацій та об’єднань координується Радою округу, яка є органом, що узгоджує дії представників виконавчої влади та місцевого самоврядування і суб’єктів округу.
          Рада округу створюється з числа керівників всіх суб’єктів округу, представників місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадськості.
   Відділом освіти на підставі рішення Ради округу визначено опорним закладом  Жадьківський колегіум Черняхівського району Житомирської області.
Опорний заклад визначено з урахуванням:
·потреби у забезпеченні певних напрямків соціалізації, профілів навчання, з яких він надає освітні послуги;
·ефективного менеджменту та кадрового забезпечення;
·наявного стану матеріально-технічної бази ( у т. ч. комп’ютерного забезпечення);
·наявного фонду підручників, науково-методичної, художньої літератури;
·зручності розташування та наявності відповідного транспортного забезпечення.
Опорний заклад забезпечує:
·почергове проведення на своїй базі навчальних занять, що відповідають його спеціалізації, профільному навчанню і потребують технічного та іншого відповідного обладнання, для учнів загальноосвітніх навчальних закладів округу;
·проведення факультативних занять, спецкурсів для учнів базової та старшої школи суб’єктів округу;
·культурно-просвітницьку роботу з батьківською громадськістю.
Опорний заклад, окрім повної загальної середньої освіти, може надавати допрофесійну  підготовку учнів.
Фінансово-господарська діяльність округу здійснюється відповідно до чинного законодавства: Законів України «Про освіту», «Про бюджетну систему України», «Про власність», «Про місцеве самоврядування» та нормативно-правових актів, що врегульовують фінансово - господарську діяльність навчальних закладів. Утримання та розвиток суб’єктів округу здійснюється за рахунок коштів їх засновників, інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Кошти суб’єктів округу використовуються на діяльність передбачену їх статутами та розпорядженням про створення округу. Фінансування суб’єктів округу здійснюється їх засновниками  або уповноваженими ними органами. Засновники або уповноважені ними органи мають право здійснювати перерозподіл коштів між суб’єктами округу, що належать до їх власності на підставі рішення Ради округу. Суб’єктами округу є  заклади й установи, що належать до різних форм власності. Тому власники мають право здійснювати фінансування їх діяльності через спільні цільові програми.
     Згідно нового Положення всі педагогічні працівники ЗНЗ та ДНЗ округу атестуються на базі опорного навчального закладу. Для неупередженого та якісного проведення атестаційного процесу членами атестаційної комісії призначаються представники всіх  навчальних закладів округу.
   На базі всіх ЗНЗ  проводяться районні семінари, засідання методичних комісій округу, огляди художньої самодіяльності, змагання, конкурси, фестивалі; проводиться систематичний обмін досвідом зі школами, які входять у орбіту діяльності округу, а також з навчальними закладами області. Все це свідчить про високий рівень майстерності вчителів та  результативну методичну роботу.
                                      
  Педагогами суб’єктів округу підтримуються тісні зв’язки з іншими закладами освіти, відділом освіти, ОІППО, сільськими та районним будинками культури, бібліотеками, закладами рекреації та туризму. Постійно здійснюються дружні візити до вищих навчальних закладів області, відвідуються Дні відкритих дверей, проводяться наукові консультації з приводу написання робіт  МАН. Учні та їх наставники беруть участь у настановчих сесіях учасників МАН.
   Силами педагогічного колективу Жадьківського колегіуму та представниками Селецької та Жадькіської сільських рад, керівниками будинків культури сіл Селець та Жадьки, а також бібліотекарем Жадьківського будинку культури та працівниками філій районних соціальних служб створено хоровий колектив «Сузір’я», який у 2002 році отримав високе звання «Народного колективу». Систематично «Сузір’я» радує своїм співом жителів навколишніх сіл та  районного центру під час концертів, оглядів, конференцій та календарних свят.
Ставлення до організації роботи освітнього округу є неоднозначне як у педагогів, так і у батьків та учнів суб’єктів округу. Одна з причин - це недостатнє фінансування з боку держави та відсутність солідних спонсорів, а також не  узгодженість у плануванні роботи навчальних закладів округу,  органів місцевого самоврядування, громадських організацій, державних органів, підприємств. Однак вже сьогодні з впевненістю можна сказати, що округ потрібний. І це поступово зрозуміли і батьки наших вихованців, і педагоги, і самі учні, бо вже зараз відчувається глибока зацікавленість батьків до проблем округу, до його успішної роботи. Доказом цьому є активна допомога батьків, меценатів та благодійників у ремонті приміщень суб’єктів округу та поповненні їх матеріально-технічної бази.
  Саме в освітньому окрузі формуються додаткові умови для здобуття дітьми загальної середньої освіти, впроваджується допрофільна підготовка та профільне вивчення окремих предметів, забезпечується наступність в навчанні й усебічному розвитку особистості.  Методична робота вчителів Жадьківського округу спрямована на розкриття творчого потенціалу кожного вчителя. Традицією нашого округу стало проведення творчих звітів вчителів, які атестуються, в нестандартній  формі. У 2011-2012 н.р. на базі Жадьківського колегіуму відбувся фестиваль «На крилах педагогічної творчості».  Це свято педагогічної майстерності, на якому вчителі округу показували майстер-клас, презентували книгу, обмінювалися досвідом в справжнісінькій педагогічній кав’ярні. Матеріали фестивалю були опубліковані в журналі «Директор школи».
   Учитель, який атестується, іде до вдосконалення професійної майстерності через реалізацію завдання - поєднати в собі та показати у практичній діяльності глибокі знання та здатність до творчості. Реалізацію цих завдань показали вчителі, які атестуються, на відкритих уроках під час поїздки куратора округу В.В. Чернявської та методичного координатора О.В. Кирийчук навчальними закладами округу. Оригінальністю та різноманіттю форм роботи вразив урок-подорож в 7 класі на тему «Прислівник» Рити Станіславівни  Камінчук (Салівська ЗОШ І-ІІ ст.), примусив замислитися над причинами кризи Грецької державності та піднесення Македонії урок історії в 6 класі Надії Мусіївни Шуляк (Селецька ЗОШ І-ІІ ст.), продемонструвала різні види самостійної роботи на уроці математики в 5 класі «Додавання і віднімання десяткових дробів» Наталія Володимирівна Левківська ( Салівська ЗОШ І-ІІ ступенів). Педагоги довели, що постійно знаходяться в творчому пошуку: використовують різноманітні прийоми формування пізнавального інтересу учнів, практикують різні форми роботи, активно застосовують елементи інноваційних технологій. Поділитися своїми здобутками  з заступниками директорів шкіл району вони мали змогу 13 березня цього року  в імпровізованому круїзі на чолі з «керманичем», заступником директора з навчально-виховної роботи Жадьківського колегіуму Наталією Володимирівною Андрєєвою. Педагоги Жадьківського округу активно долучаються до розповсюдження передового педагогічного досвіду. Так, 13 грудня 2012 року, на базі Жадьківського колегіуму відбувся І етап педагогічної виставки «Освіта Черняхівщини – 2013», на яку представили свої роботи директор Салівської ЗОШ І-ІІ ступенів В.Б. Поліщук, директор Жадьківського колегіуму О.О. Прут,  заступники директора Н.В. Андрєєва, О.В. Кирийчук, творчо працюючі вчителі Ю.П. Присяжнюк, О.І. Демиденко, Я.Ю. Мелешко (Жадьківський колегіум), Н.М. Шуляк, Н.І. Крижанівська, Р.А Овечкіна. (Селецька ЗОШ І-ІІ ступенів). Педагоги презентували власні доробки, а також рецензували інші представлені роботи. Напрацювання наших педагогів мали змогу побачити учасники IV Національної виставки-презентації «Інноватика в сучасній освіті», яка відбулася 16-18 жовтня минулого року  в м. Києві. Робота директора Салівської ЗОШ І-ІІ В.Б. Поліщук «Розвиток пам’яті, уваги, обдарованості» отримала схвалення і була відзначена дипломом учасника. Важливим елементом загальної культури педагога, в якій відображаються знання, вміння, навички та індивідуальні риси його особистості, є педагогічний досвід. Саме такого досвіду набувають вчителі на конкурсах професійної майстерності «Вчитель року» та «Класний керівник року». Педагоги  вчаться презентувати себе, демонструють знання з педагогіки, психології, педагогічної техніки, тобто долають першу сходинку перед районними етапами. Минулого року призером конкурсу «Вчитель року» в номінації фізична культура став вчитель Селецької ЗОШ І-ІІст. О.В. Крижанівський, переможцем в районному конкурсі в номінації « Етика» в виборола вчитель світової літератури О.І. Демиденко Жадьківського колегіуму та була фіналістом обласного конкурсу.
Такий досвід учителів є підґрунтям, на якому зростає їх педагогічна майстерність.
Основою підвищення професійної компетенції педагогів є активізація їхньої пізнавальної діяльності. Підштовхнути педагогів до творчого пошуку, розвинути у них здатність працювати у команді, розв‛язувати нові, нестандартні проблеми можна шляхом залучення їх до участі в методичних семінарах. Вони відбуваються в окрузі постійно. В 2012-2013 н.р. на базі Жадьківського колегіуму відбувся семінар вчителів фізики  та семінар заступників директорів на тему «Нові погляди на формування творчої особистості». В цьому році Салівська ЗОШ І-ІІ ст. приймала вчителів фізкультури та математики, минулого року Селецька ЗОШ І-ІІ ступенів – вчителів етики та української мови. Було проведено  районний семінар – практикум вчителів географії на тему: « Вивчення географії рідного краю шляхом створення екологічної стежки». Педагоги мали можливість відвідати урок географії рідного краю у 5 класі : «Правила природоохоронної поведінки. Заходи , спрямовані на збереження природи і поліпшення умов життя населення» (вчитель  О.С. Ярмоченко),  подивитись виховний захід « Блаженна людина, що любить свій край» (вчитель Р.А. Овечкіна). Дуже цікаво і оригінально  було проведено екскурсію екологічною стежкою  по місцевих краєвидах  та природних об’єктах. При організації роботи методичних формувань в Жадьківському колегіумі також залучаються вчителі округу. Методичний координатор округу О.В. Кирийчук є членом творчої групи при ЖОІППО, яку очолює О.В. Косигіна. Тема роботи: «Створення і діяльність виховного середовища в умовах діяльності освітніх округів». Робота в єдиному виховному просторі кипить постійно. Щороку 6 грудня з нагоди Дня Захисника Вітчизни,  учні шкіл округу мають змогу зустрітися на спортивному святі «Козацькі забави». В березні Жадьківський колегіум «відкриває двері» для учнів дев’ятих класів. Салівської та Селецької ЗОШ І-ІІст. В квітні разом співають і танцюють на фестивалі «Чисті роси». В травні діти зустрічаються на Тарасовій горі після походу екологічними стежками округу, яка є в кожній школі. Влаштовують змагання, концерт, але найважливішим є спілкування біля спільного вогнища. До роботи в окрузі залучаються і найменші – дошкільнята. Селецький, Салівський та Росівський ДНЗ тісно співпрацюють з навчальними закладами. Вихователі готують творчі звіти на окружні фестивалі творчості, адже вони також атестуються на базі Жадьківського колегіуму. Дошкільнята Селецького ДНЗ – улюблені учасники «Чистих рос». Постійну підтримку і турботу вони відчувають з боку сільського голови Віталія Леонідовича Хомича. Дякуючи йому щороку поповнююється навчально-матеріальна база дошкільного закладу: наочні посібники, нові сучасні меблі, дитячі іграшки, килими, посуд, та електроприлади для їдальні. Нещодавно замінені вікна та двері в ігровій та спальній кімнатах. Не стоїть осторонь керівник місцевого господарства ТОВ «Грін Ленд Славута» С.В. Лисак. Організовує ремонтні роботи, готує новорічні подарунки для малюків. Батьки вихованців теж надають посильну допомогу, підтримують та беруть активну участь у вихованні дітей. Працівники закладів культури надають приміщення для проведення свят, зустрічей, разом виступають на концертах, долучаються до участі в конкурсах. Звичайно, є багато невирішених проблем. Але ми працюємо над подоланням труднощів, бо бачимо, що лише в співпраці – сила. Ми об’єдналися, тому, що віримо - освітній округ – це провідник нового підходу до надання послуг в освіті, і він має стати важливими елементами державно-громадської організації освітнього процесу.
Існують також проблеми, які необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні:
·                   не досконале нормативно-правове забезпечення;
·                   не достатня матеріально-технічна база;
·                   потребує вдосконалення зміст та виробнича база профільної освіти та адаптація її до сучасних потреб;
·                   необхідне фінансування міжшкільних виховних, навчальних, методичних та наукових спільних проектів округу.
Але ми віримо, що спільними зусиллями всі проблеми з часом будуть вирішені і робота округу дасть ще більш вагомі результати.
В цілому, створення освітніх округів сприяє загальному розвитку регіону та служить прикладом для впровадження подібних проектів  по всій території України.

Голова Ради
       Жадьківського освітнього округу
                         О.О. Прут



Довідка 

про діяльність Жадьківського освітнього округу

 у 2014 році


Шановні колеги. Сьогодні ви ознайомились  із Жадьківським освітнім округом, до  складу якого входять такі навчальні заклади, як Жадьківський колегіум, Салівська та Селецька ЗОШ І-ІІст., Жадьківський, Салівський, Селецький, Росівський  дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, установи культури, господарські підприємства. Всього навчається та виховується   в окрузі  180  учнів,  працює  44  педагоги та  17 обслуговуючого персоналу. Дошкільною освітою охоплено 37 дітей дошкільного віку. Аналізуючи педагогічні кадри, в окрузі працює:  з вищою кваліфікаційною категорією 13 та званням старший –вчитель - 1, з І кваліфікаційною категорією  - 5, з ІІ- 8, спеціалістів  - 18, які повністю забезпечують навчально-виховний процес освітнього округу.   Для послуг суб’єктів округу – шкільний автобус, який забезпечує підвіз школярів  та педагогів до місця навчання та роботи. Всього підвозиться  59 учнів. Доїжджає до навчальних закладів округу  30 вчителів, в тому числі у Селець - 6,  у Сали - 4, Жадьки - 20, з них громадським транспортом (рейсовими автобусами) – 20 педагогів.  Навчально - матеріальна база освітнього округу задовільна. В Жадьківському колегіумі обладнано комп’ютерний клас, в наявності  -  11  комп’ютерів, у Салівській - 7, у Селецькій - 4, у всіх навчальних закладах округу працює інтернет та електронна пошта. До послуг округу спортивних зал, музей.  Координує діяльність Рада  округу, яка є органом, що узгоджує дії представників  навчальних закладів та місцевого самоврядування і суб’єктів округу. До її складу входять керівники всіх суб’єктів округу, представники місцевих органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості.  Головою округу  обрано Прута О.О., координатором   Наталія Леонідівна Єфимчук. Роботу діяльності округу сплановано на забезпечення дітям дошкільного віку, учням  навчальних закладів системи загальної середньої освіти до рівного доступу  якісної  неперервної освіти на території де знаходяться навчальні заклади. Діяльність ради координується, а також  залучаються до роботи установи культури, медицини, бібліотеки,  що входять до округу. Важливим елементом загальної культури педагога, в якій відображаються знання, вміння, навички та індивідуальні риси його особистості, є педагогічний досвід. Саме такого досвіду набувають вчителі на конкурсах професійної майстерності «Вчитель року» та «Класний керівник року». Педагоги  вчаться презентувати себе, демонструють знання з педагогіки, психології, педагогічної техніки, тобто долають першу сходинку перед районними етапами.  Призером конкурсу «Вчитель року» в номінації фізична культура став вчитель Селецької ЗОШ І-ІІст. О.В. Крижанівський, переможцем в районному конкурсі в номінації « Етика»  виборола вчитель світової літератури Олена Іванівна Демиденко Жадьківського колегіуму та стала фіналістом (ввійшла у п’ятірку кращих) обласного конкурсу « Учитель року» в номінації «Етика». Проаналізувавши  рейтинг  конкурсу за  2012- 2013 роки:  Сали, Селець на  - ІІ місці,   Жадьківський колегіум - І.
 Вся  науково-методична робота в окрузі   спрямована на підвищення  професійної  майстерності і розвиток творчості,  ініціативи вчителів.  Розвиткові творчої активності вчителів сприяло і застосування ак­тивних форм і методів роботи: презентація  творчих педагогічних доробок, фахових статей методичних посібників, проведення практичних занять, методичних днів, засідання творчої групи.  Згідно нового Положення всі педагогічні працівники ЗОНЗ та ДНЗ округу атестувалися на базі опорного навчального закладу - тобто Жадьківського колегіуму. Для неупередженого та якісного проведення атестаційного процесу до атестаційної комісії входять представники всіх  навчальних закладів округу, її склад погоджується з профспілковим комітетом. Традицією округу стало проведення творчого звіту вчителів, які атестуються,який проводиться в нестандартній  формі. Так,  на базі Жадьківського колегіуму, проводився фестиваль педагогічної майстерності «На крилах педагогічної творчості», на якому вчителі округу презентували свій творчий доробок, обмінювалися досвідом в  педагогічній кав’ярні, показували майстер-клас.  Учасники відвідали  виставку науково-педагогічної продукції,  ознайомитися з матеріалами фотогазети «Округ в дії», мали можливість поспілкуватися з автором книги «Через компетентного вчителя до компетентного учня» Володимиром Борисовичем Поліщуком - вчителем біології та  директором Салівської ЗОШ І-ІІ ст.. Цікаво та оригінально був проведений   майстер-клас «Чарівний світ писанки» вчителькою  Селецької ЗОШ І – ІІ ст. Надією Іванівною Крижанівською та зустріч у шкільному музеї «Сторінками історії» яку, провів  Олександр Олександрович  Прут.  Матеріали фестивалю були опубліковані в журналі «Директор школи».  З метою вивчення роботи вчителів округу,  які атестуються, члени атестаційної комісії округу спільно з його куратором вивчали їх систему робити.  Вони поділитися своїми здобутками на районному семінарі з  заступниками директорів шкіл, який відбувся  13 березня цього року. Все проходило в імпровізованому круїзі на чолі з «керманичем», заступником директора з навчально-виховної роботи Жадьківського колегіуму Наталією Володимирівною Андрєєвою. Педагоги Жадьківського округу активно долучаються до розповсюдження передового педагогічного досвіду. Так, на базі Жадьківського колегіуму,  проводиться І етап педагогічної виставки «Освіта Черняхівщини»,  на яку представили свої роботи директор Салівської ЗОШ І-ІІ ступенів В.Б. Поліщук, директор Жадьківського колегіуму О.О. Прут,  заступники директора Н.В. Андрєєва, О.В. Кирийчук, творчо працюючі вчителі Ю.П. Присяжнюк, О.І. Демиденко, Я.Ю. Мелешко (Жадьківський колегіум), Н.М. Шуляк, Н.І. Крижанівська, Р.А Овечкіна. (Селецька ЗОШ І-ІІ ступенів). Педагоги презентували власні доробки, а також рецензували інші представлені роботи. Напрацювання педагогів мали змогу побачити учасники IV Національної виставки-презентації «Інноватика в сучасній освіті», яка відбулася    в м. Києві. Робота директора Салівської ЗОШ І-ІІ Володимира Борисовича Поліщука «Розвиток пам’яті, уваги, обдарованості» отримала схвалення і була відзначена дипломом учасника. Педагогам округу є чим поділитися, тому на їх базі проводяться різноманітні заходи, а саме:  в Жадьківського колегіуму відбувся семінар вчителів фізики та семінар заступників директорів з навчальної роботи на тему «Нові погляди на формування творчої особистості», в Салівській ЗОШ І-ІІ ст. семінар вчителів фізичної  культури та математики, в  Селецькій ЗОШ І-ІІ ступенів – вчителів етики, української мови та географії. Дуже цікаво і оригінально  було проведено екскурсію екологічною стежкою  по місцевих краєвидах  та природних об’єктах. Педагоги округу доводять, що постійно знаходяться в творчому пошуку: використовують різноманітні прийоми формування пізнавального інтересу учнів, практикують різні форми роботи, активно застосовують елементи інноваційних технологій.  При організації роботи методичних формувань в Жадьківському колегіумі також залучаються вчителі округу.  Попередній методичний координатор округу О.В. Кирийчук  була членом творчої групи при ЖОІППО, яку очолює О.В. Косигіна. Тема її  дослідження: «Створення і діяльність виховного середовища в умовах діяльності освітніх округів». Робота в єдиному виховному просторі кипить постійно. З цією метою було проведено окружне засідання методичного об’єднання класних керівників, на якому активну участь брала і Ковтонюк -медичний працівник округу та внесла свої пропозиції щодо здоров’язберігаючих технологій в учнівському середовищу. В основному всі медичні працівники округу присутні при проведенні медичного обстеження школярів та намагаються проводити профілактичну роботу по упередженню інфекційних захворювань, ознайомлюють з медичним бюлетенем.  Щороку 6 грудня, з нагоди Дня Захисника Вітчизни,  учні шкіл округу зустрічаються на спортивному святі «Козацькі забави».  Проводяться  Дні відкритих дверей для учнів дев’ятих класів. Базовий навчальний заклад – Жадьківський колегіум обрав профільним культурно-естетичний та технологічний напрямки. Тут поглиблено вивчаються основи лісництва та бджільництва.  Результати показали, що дані напрямки не є випадковими, бо вже налагоджена співпраця  з Малинським лісотехнічним коледжем, куди учні старших класів, разом з вчителем – Жадьківським лісником Олександром Юрієвичем  Ковтонюком їздили на екскурсію, наслідком якої став вступ двох випускників 11 класу колегіуму на навчання в цей заклад. Гуртківці бджільництва, яким керує місцевий священик Іван Васильович Бачук, влітку двічі брали участь у обласному та районному фестивалях бджолярів, де школярі показали гарні знання та представили свою продукцію, яка є не тільки корисною, але і смачною.  Про їх участь було написано на шпальтах обласної газети «Житомирщина»  та районної «Нове життя» та показано у новинах обласного телебачення, де діти та керівник гуртка дали інтерв’ю.    Силами педагогічного колективу Жадьківського колегіуму та представниками Селецької та Жадькіської сільських рад, керівниками будинків культури сіл Селець та Жадьки, а також бібліотекарем Жадьківського будинку культури та працівниками філій районних соціальних служб створено хоровий колектив «Сузір’я», якому у 2002 році було присвоєно  високе звання «Народний».  Систематично «Сузір’я» радує своїм співом жителів навколишніх сіл та  районного центру під час концертів, оглядів, конференцій та календарних свят. До роботи в окрузі залучаються і найменші – дошкільнята.  Жадьківський,  Селецький, Салівський та Росівський ДНЗ тісно співпрацюють з навчальними закладами. Вихователі готують творчі звіти на окружні фестивалі творчості. Дошкільнята Селецького ДНЗ – улюблені учасники «Чистих рос».  Відбувається тісна співпраця з іншими суб’єктами округу. Вагомий внесок в поліпшення матеріальної бази Селецької школи та дошкільного закладу робить Селецька сільська рада, зокрема сільський голова Віталій Леонідович Хомич. В цьому   році за його сприянням   в школі замінено вікна та вхідні двері на загальну суму 90 тисяч гривень - всього замінено 25 вікон та 3дверей. В спільну їдальню шкільну і ДНЗ придбано нову електричну плиту. В дитячому садочку також встановлено нові вікна та зроблено внутрішні санвузли. Школі було виділено 2 тисячі гривень на придбання туристичного спорядження,  нещодавно на сесії сільської ради було прийнято рішення виділити 25 тисяч гривень на придбання комп’ютерів для селецьких школярів,  а в планах – ремонт приміщення школи.   Громада села постійно дбає про дітей  свого села. У прекрасному стані знаходиться Селецький ДНЗ. Звичайно добре було б, щоб дошкільнята та учні с. Салів та Росівки були наділені такою ж турботою та ставленням до їх громади.  Вкладено багато коштів та праці на відновлення роботи Жадьківського дошкільного закладу. Хочемо подякувати сільському голові – Олесі Станіславівні Прут, адже це її найбільша заслуга. Гарні, сучасно обладнані кімнати, створено всі умови для виховання  дошкільнят та на жаль деякі недоробки не дали можливості своєчасно розпочати його роботу. Працівники закладів культури  округу надають приміщення для проведення свят, зустрічей та  беруть активно  участь у виховних заходах та концертах, які організовуються адміністраціями навчальних закладів. І не тільки беруть участь, але і самі проводять на базі навчальних закладів свої семінари, конференції та засідання.  Звичайно ставлення до створення освітнього округу було неоднозначне як у педагогів, так і у батьків та учнів, суб’єктів округу. Однак вже сьогодні з впевненістю можна сказати, що округ потрібний.  І це поступово зрозуміли і батьки наших вихованців, і педагоги, і самі учні, бо вже зараз відчувається глибока зацікавленість батьків до проблем округу, до його успішної роботи. Доказом цьому є активна допомогу батьків у ремонті приміщень суб’єктів округу та поповненні їх матеріально-технічної бази. За рейтингом підготовки навчальних закладів до нового навчального року враховуючи і оздоровлення школярів Салівська та Селецька ЗОШ І-ІІст. та Селецький ДНЗ посіли І місце,   Жадьківський колегіум  - на 5, Салівський, Жадьківський ДНЗ – 9, Росівський – на 11.
Звичайно, є багато невирішених проблем. Одна з головних причин - це недостатнє фінансування з боку держави, відсутність солідних спонсорів, а також деяка неузгодженість у плануванні роботи навчальних закладів округу,  органів місцевого самоврядування, громадських організацій.  Не на повну потужність працюють міжшкільні факультативи, спортивні секції та гуртки. Але  рада округу працюємо над подоланням  цих труднощів, так, як знають, що лише в співпраці – сила, і вірять, що освітній округ – це провідник нового підходу до надання послуг в освіті, і він має стати важливими елементами державно - громадської організації освітнього процесу.

Жовтень 2014 року

Куратор Жадьківського освітнього округу
Чернявська Валентина Василівна,
методист відділу освіти

                                                                         ЗАТВЕРДЖЕНО
                                                             Начальник відділу освіти
                                                                               Г.Ф. Сташенко






ПОЛОЖЕННЯЖадьківського освітнього округуЧерняхівського району Житомирської області



1.     Загальні положення
1.1. Жадьківський освітній округ (далі – округ) – добровільне об'єднання загальноосвітніх навчальних закладів різних типів і форм власності  з дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами, (далі – об’єкти округу),  – створений для забезпечення освітніх та культурно-освітніх потреб громадян, які проживають в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці (району, Черняхівському, Радомишльському).
1.2. Округ у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про загальну  середню освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про позашкільну освіту», «про місцеве самоврядування», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, Положенням про порядок здійснення інноваційної діяльності, цим Положенням, іншими нормативно-правовими документами, що регулюють діяльність навчальних закладів та установ.
1.3. На створення округу навчальні заклади отримали розпорядження голови РДА №147 від 01.04.2008р.
1.4. Метою створення і діяльності округу є забезпечення дітям дошкільного віку, учням (вихованцям) навчальних закладів системи загальної середньої освіти рівного доступу до якісної дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти,  неперервної освіти на територіях обслуговування; координація діяльності навчальних закладів, установ культури, фізичної культури та спорту,  що входять до округу (далі – суб’єкти округу), з питань реалізації законодавства в галузі освіти, ефективного використання кадрового потенціалу, навчально-методичної, матеріально-технічної бази.
1.5. Суб’єктами округу можуть бути навчальні заклади всіх типів і форм власності та відомчої підпорядкованості, як то:
Ø загальноосвітні навчальні заклади (у т.ч. навчально-виховні комплекси, навчально-виховні об’єднання);
Ø дошкільні навчальні заклади;
Ø позашкільні навчальні заклади;
Ø установи культури (бібліотеки, музеї, будинки культури та інші),
Ø установи охорони здоров’я, що сприяють здійсненню освітньої діяльності.
1.6. Усі  суб’єкти округу зберігають юридичну та фінансову самостійність.
В окремих випадках за рішенням засновників (власників) усіх суб’єктів округ може мати статус юридичної особи.
1.7. Завданнями округу є :
Ø забезпечення єдиного освітнього простору в межах округу;
Ø раціональне використання творчого потенціалу педагогічних працівників;
Ø створення належних умов для навчання обдарованих дітей;
Ø координація навчально-виховного процесу у суб’єктах округу;
Ø забезпечення реалізації профільного навчання;
Ø раціональне використання навчально-методичної літератури, матеріально-технічної бази суб’єктів округу, її зміцнення та модернізація;
Ø впровадження в навчально-виховний процес сучасних навчальних та виховних технологій.
2.  Створення округу
2.1. Округ створено на підставі розпорядження голови РДА№147 від 01.04.2008р.  
2.2. Розпорядженням визначено: суб’єкти округу; (Жадьківський колегіум Черняхівського району Житомирської області, Селецька ЗОШ І-ІІ ступенів, Салівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Росівська ЗОШ І ступеня, Браженська ЗОШ І ступеня, Жадьківський дошкільний заклад, Росівський дошкільний заклад, Салівський дошкільний заклад, Селецький дошкільний заклад.
Місце реєстрації та знаходження округу; особливості організації навчально-виховного процесу; права та обв’язки учасників навчально-виховного процесу; організацію підвезення учнів і педагогічних працівників до місця навчання та додому.
2.3.  Округ  має власну назву (Жадьківський освітній округ).
2.4. Відділом освіти на підставі рішення ради округу визначено опорним загальноосвітнім навчальним закладом  Жадьківський колегіум Черняхівського району Житомирської області (далі – опорний заклад).
2.5. У складі опорного  закладу округу може бути інтернат з частковим або повним утриманням учнів (вихованців) за рахунок засновників (власників).
2.6.Опорний заклад визначено з урахуванням:
§  потреби у забезпеченні певних напрямків соціалізації, профілів навчання, з яких він надає освітні послуги;
§  ефективного менеджменту та кадрового забезпечення;
§  наявного стану матеріально-технічної бази ( у т. ч. комп’ютерного забезпечення);
§  наявного фонду підручників, науково-методичної, художньої літератури;
§  зручності розташування та наявності відповідного транспортного забезпечення.
2.7. Опорний заклад забезпечує:
§  почергове проведення на своїй базі начальних занять, що відповідають його спеціалізації, профільному навчанню і потребують технічного та іншого відповідного обладнання, для учнів загальноосвітніх навчальних закладів округу;
§  проведення факультативних занять, спецкурсів для учнів базової та старшої школи суб’єктів округу;
§  культурно-просвітницьку роботу з батьківською громадськістю.
2.8. Опорний заклад, окрім повної загальної середньої освіти, може надавати допрофесійну  підготовку учнів.
2.9. Відділ освіти проводить першочергове забезпечення опорних закладів автобусами та комп’ютерною технікою.

   3. Організація навчально-виховного процесу в суб’єктах округу
3.1. Організація навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах округу незалежно від їх підпорядкування, типів і форм власності визначається робочими навчальними планами, складеними на основі типових навчальних планів, та згідно положень про навчальні заклади відповідних типів.
Навчально-виховний процес у дошкільних навчальних закладах округу здійснюється за програмами виховання і навчання дітей дошкільного віку.
3.2. Суб’єкти округу можуть здійснювати інноваційну діяльність. Експериментальні  робочі навчальні плани погоджуються з Міністерством освіти і науки України у встановленому порядку.
3.3. За поданням ради округу, відділ освіти районної державної адміністрації або районної ради може прийматися рішення про перерозподіл годин у межах, встановлених робочими навчальними планами суб’єктів округу.

4. Рада округу
         4.1. Рада округу – колегіальний орган, що узгоджує дії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування і суб’єктів округу.
4.2. Рада округу створюється з числа керівників всіх суб’єктів округу, представників місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадськості.
         4.3. Засідання ради округу відбуваються за потребою, але не рідше двох разів на рік. Їх рішення фіксуються у книгах протоколів засідань. Рішення приймаються простою більшістю голосів за умови наявності 2/3 загального складу ради.
         4.4. Раду округу очолює голова, якого обирає рада округу на своєму засіданні. Голова ради округу, що не має статусу юридичної особи, та його заступники працюють на громадських засадах.
         Рада округу:
4.5. Вносить та узгоджує пропозиції щодо організації профільного навчання у старшій школі суб’єктів округу.
4.6. Вносить відділу освіти пропозиції щодо перерозподілу навчальних годин варіативної складової робочих навчальних планів суб’єктів округу для забезпечення в них належного рівня навчально-виховного процесу.
4.7. Координує роботу міжбібліотечного абонементу для тимчасового перерозподілу бібліотечного фонду підручників, науково-методичної, художньої літератури суб’єктів округу.
4.8. Інформує громадськість про здобутки та проблеми діяльності округу через районні методичні кабінети та засоби масової інформації.
4.9. Здійснює спільно з районним методичним кабінетом:
§  організацію навчально-методичного консультування педагогічних, керівних та інших працівників навчальних закладів округу;
§  координацію діяльності методичних об’єднань навчальних закладів округу, створення міжшкільних методичних об’єднань;
§  координацію методичної діяльності з вищими педагогічними навчальними закладами, закладами післядипломної педагогічної освіти, установами культури, що це є суб’єктами округу;
§  організацію та методичне забезпечення діяльності соціальної, психологічної та логопедичної служб округу;
§  організацію і проведення представницьких педагогічних заходів: педагогічних виставок, творчих звітів, конкурсів, методичних конференцій, педагогічних читань.
4.11.  Здійснює координацію виховної роботи в окрузі щодо:
§  організації участі дітей, учнів, вихованців у гуртках, клубах, творчих об’єднаннях, студіях, секціях суб’єктів округу;
§  використання можливостей суб’єктів округу для організації дозвілля дітей, учнів, вихованців та їх родин;
§  проведення клубної, фізкультурно-оздоровчої та туристично-краєзнавчої роботи з дітьми, учнями, вихованцями та їх родинами із залученням підприємств, установ та організацій, що здійснюють свою діяльність на території округу;
§   організації правового виховання та проведення роботи з профілактики шкідливих звичок.
4.12.  Вносить пропозиції щодо встановлення надбавок до заробітної плати керівникам, педагогічним працівникам опорних закладів згідно існуючих нормативних документів.
         4.13. Рада округу вносить пропозиції до формування бюджету, виходячи з перспектив комплексного розвитку регіону сприяння поліпшенню демографічної ситуації, пріоритетів фінансового, матеріально-технічного та кадрового забезпечення найбільш віддалених населених пунктів, малих сіл  округу.
4.14. Органом громадського самоврядування округу є загальні збори його колективу, що скликаються за потребою.
4.15. Рада округу звітує про свою діяльність перед батьками та громадськістю.
5. Фінансово – господарська діяльність
5.1. Фінансово-господарська діяльність округу здійснюється відповідно до чинного законодавства: Законів України «Про освіту», «Про бюджетну систему України», «Про власність», «Про місцеве самоврядування» та нормативно-правових актів, що врегульовують фінансово - господарську діяльність навчальних закладів.
5.2. Утримання та розвиток суб’єктів округу здійснюється за рахунок коштів їх засновників (власників), інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
5.3. Кошти суб’єктів округу використовуються на діяльність передбачену їх статутами та розпорядженням про створення округу.
5.4. Фінансування суб’єктів округу здійснюється їх засновниками (власниками) або уповноваженими ними органами через фінансування навчальних закладів, що є учасниками округу.
5.5. Засновники (власники) або уповноважені ними органи мають право здійснювати перерозподіл коштів між суб’єктами округу, що належать до їх власності на підставі рішення Ради округу.

5.6.  Суб’єктами округу є навчальні заклади й установи, що належать різним власникам, то власники мають право здійснювати фінансування їх діяльності через спільні цільові програми.


Немає коментарів:

Дописати коментар