Методичний кабінет

                              «ЗАТВЕРДЖЕНО»

                                                              Директор ___________Олександр ПРУТ

                                                                Наказ №4 від 01.09.2021 року

 

Стратегія розвитку

Жадьківського ліцею

Черняхівської селищної ради

на 2021-2026 роки

 

Схвалено Педагогічною радою ліцею

Протокол №1 від 25.08.2021 року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жадьки 2021 рік

 

 

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради  - заклад загальної середньої освіти культурно-естетичного та технологічного профілів для обдарованих та здібних дітей, що забезпечує їх науково-теоретичну, загальнокультурну, фізичну та професійну підготовку, поглиблене вивчення культурно-естетичних і виробничих дисциплін та інших предметів і задовольняє різнобічні освітні запити особи, суспільства, держави та знаходиться у комунальній власності Черняхівської територіальної громади в особі Черняхівської селищної ради.

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради здійснює свою діяльність на гарантованій державою академічній, організаційній, фінансовій і кадровій автономії в обсязі, визначеному Законом України «Про освіту» та іншими спеціальними законами.

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради - це сучасний заклад освіти, який задовольняє пізнавальні інтереси дитини, плекає творчу особистість, створює умови для повноцінного інтелектуально­го, творчого, морального, фізичного розвитку дитини, примноження культури й духовності в усій різноманітності національних та світових зразків, тобто самореалізації та життєтворчості особистості.

Девіз ліцею:

- творчість для вчителів;

- спокій для батьків;

- радість для дітей.

План стратегічного розвитку спрямований на

v виконання:

• Конституції України;

• Законів України «Про освіту» ), «Про повну загальну середню освіту»;

• Концепція реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року;

• Концепція розвитку педагогічної освіти;

• Стратегія розвитку освітніх оцінювань у сфері загальної середньої освіти в Україні до 2030 року;

• Державних стандартів початкової, базової і профільної середньої освіти;

• Конвенції про права дитини.

v реалізацію:

- сучасної державної політики в освітянській галузі на основі державно-громадської взаємодії з урахуванням сучасних тенденцій розвитку освіти та потреб учасників навчально-виховного процесу;

- нормативно-правових актів щодо розвитку освітньої галузі;

v створення:

- належних умов для розвитку доступної та якісної системи освіти;

- умов рівного доступу до освіти;

- гуманних відносин в освітньому закладі;

- сприятливих умов для підтримки та розвитку обдарованих учнів;

- належних умов для соціально-психологічнго захисту учасників навчально-виховного процесу;

- необхідної матеріально-технічної бази;

v забезпечення:

- стабільного функціонування закладу освіти;

- розвитку мережі закладу освіти з урахуванням потреб споживачів, суспільних запитів і державних вимог;

- суттєвого зростання якості освіти;

- наукового підходу до виховання та соціалізації дітей і підлітків.

Мета та завдання ліцею

Головні цінності педагогічного колективу— дитина, культура, творчість. Основний принцип педагогіч­ного процесу закладу — цілеспрямована взаємодія дорослих і дітей, що виступає джерелом розвитку й задоволення вищих потреб дитини, умовою її можливої реалізації, навчальним середовищем, у якому індивід самостверджується й самореалізується.

Наша мета - створення такого середовища в навчальному закладі, яке б плекало творчу особистість, створю­вало умови для повноцінного інтелектуального, творчого, морального, фізичного розвитку дитини, вироблення сучасної моделі випускника закладу освіти, спроможного реалізувати власний позитивний потенціал.

Освіта в нашому закладі буде зосереджуватись на дитині, а не на академічних знаннях, для цього вчитель підтримуватиме і розвиватиме потенціал кожного учня. Відповідно до цього, на уроках діти не стільки готуватимуться до далекого майбутнього життя, а житимуть ним зараз, тобто навчання має бути максимально наближеним до умов сучасного швидкоплинного життя.

Завдання - реалізація ціннісних пріоритетів особистості, створення розвивального середо­вища, у якому б реалізувалася модель випускника, задоволення освітніх потреб не тільки обдарованої молоді, а й звичайних учнів, де всі стануть успішними в житті, здатними до інтеграції з європейським співтовариством.

Завдання ліцею колектив вбачає в здобутті учнями основ мудрості. Тому правило «Будь мудрим!» повинно стати девізом закладу. А це значить вчити учнів узгоджувати свої інтереси з інтересами інших, прагнення досягти спільності з людьми і принести їм користь саме в тому, що найбільше відрізняє особу від інших. Це також означає діяти так, як всі хочуть, але як тільки може мудрий. Разом з цим учні мають знати, що мудрість виявляється, коли знання підсилюються інтуїцією і глибокими роздумами, освітленими високою моральністю. Вона набувається самосвідомістю і самовихованістю. В загальному все це сприятиме навчанню учнів вміти, розуміти, аналізувати, тобто мислити.

Стратегічний план розвитку розрахований на 5 років включає в себе:

1. Освітню та виховну складову.

2. Методичну складову.

3. Систему збереження та зміцнення здоров’я учня та вчителя.

4. Матеріально-технічну складову.

Основоположні принципи, що регламентуватимуть роботу закладу освіти

Діяльність ліцею базується на принципах гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських і релігійних організацій та об'єднань, взаємозв'язку розумового, морального, фізичного й естетичного виховання, органічного поєднання загальнолюдських духовних цінностей із національною історією і культурою, науковості, розвивального характеру навчання та його індивідуалізації, та передбачає:

1. Самостійність ліцею у вирішенні основних питань змісту її діяльності, розвитку різноманітних форм співпраці й партнерства, установлення довір'я між учасниками педагогічної діяльності.

2. Науковість та ефективність навчально-виховного процесу на основі сучасних педагогічних досягнень.

3. Демократизм і гуманізм навчально-виховного процесу.

4. Збереження, передача, віднов­лення й розвиток української національної культури та культури народів світу засобами освіти.

5. Раціональність та доцільність вибору форм і засобів освіти й виховання для задоволення духовних запитів дитини,її пізнавальних та інтелектуальних можли­востей, інтересів.

6. Забезпечення фізичного розвитку дитини, збереження її життя і здоров'я.

7. Створення чіткої інноваційної системи гуманітарної освіти.

8. Творчий пошук резервів і джерел вдосконалення роботи ліцею.

9. Етичність стосунків усіх учасників навчально-виховного процесу.

Ключові переваги стратегії закладу освіти:

1. Забезпечення нового змісту освіти (гуманізація, диференціація, інтеграція, науковість) через широке застосування новітніх інформаційних технологій, педагогіки плюралізму і партнерства.

2. Комплексний підхід до розбудови ліцею і розвитку учня.

3. Орієнтація на створення ситуації успіху та позитивний результат

СТРАТЕГІЧНІ ЗАВДАННЯ РОЗВИТКУ

І.Освітня та виховна складова

1. Освітня

· Забезпечення роботи закладу освіти відповідно вимогам суспільного замовлення з поєднанням інтелектуальних, творчих, функціональних можливостей кожної дитини, ліцею в цілому з виховно-розвиваючими можливостями і потребами сім'ї, громади, недержавних організацій.

· Продовження виконання державного замовлення на освіту в рамках Держстандарту ліцею в повному обсязі і високоякісно, забезпечення її випускникам свободи вибору та широких перспектив у майбутньому.

· Створення якісної системи психолого-педагогічного супроводу освітнього процесу для покращення ефективності на засадах гуманітаризації освіти.

· Забезпечення комплексної інформатизації освітнього процесу, та використання новітніх інформаційних технологій освітньої практики;

· Здійснення загальнообов’язкової освіти в атмосфері вільного творчого навчання у поєднанні з набуттям практичних навичок.

· Утвердження закладу освіти, як ліцею, де основні зусилля спрямовуються не на просту передачу знань від учителя до учня, а на розвиток творчих здібностей та громадянської компетентності вихованців.

· Створення в ліцеї єдиного освітнього інформаційного центру

· Створення належних умов для організації науково-дослідницьких робіт учителів та учнів.

· Розвиток комунікативних навичок учнів у володінні іноземними мовами;

· Включення в міжнародні освітні проекти та гранти.

· Налагодження мережевих взаємодій з іншими закладами освіти, розвиток ліцею як відкритої освітньої системи.

2. Виховна

· ·Формування учня як активного, свідомого, творчого суб’єкта навчально-виховного процесу.

· Розвиток системи профорієнтаційної освіти з метою самореалізації особистості в освітньому просторі.

· Виховання загальнолюдських цінностей, національної самобутності через традиційні та інноваційні технології у освітньому процесі.

· Виховання правової культури в умовах демократичного суспільства.

· Продовження впровадження екологічних програм з метою створення здорового простору навколишнього середовища.

· Формування національної самоідентичності та міжкультурної толерантності з урахуванням внутрішніх міжетнічних, міжрелігійних відносин і перспектив інтеграції українського суспільства в європейський простір.

ІІ. Методична складова

· Створення умов для поліпшення психолого-педагогічної інформаційної, методичної та практичної підготовки педагогічних кадрів.

· Стимулювання педагогічної майстерності вчителів.

· Вивчення якості забезпечення навчально-виховного процесу кадрами з відповідною педагогічною освітою.

· Створення умов для активної постійно діючої системи безперервної освіти педагогів.

· Стабілізація стосунків в педколективі для створення оптимальних умов для реалізації інноваційних проектів та співробітництва між учителями-фахівцями.

· Посилення інтелектуально-кадрового потенціалу як важливого ресурсу інноваційного розвитку та ефективної діяльності навчального закладу;

· Створення системи методичних заходів щодо розвитку професійної компетентності інтелектуально-кадрового потенціалу вчителів, поширення та впровадження позитивного досвіду роботи.

ІІІ. Система збереження і зміцнення здоров’я учня та вчителя

· Забезпечення виконання освітньої програми розвитку «Школа здоров’я» з метою формування у дітей позитивного відношення до здорового способу життя.

· Створення в ліцеї цілісної системи позитивного підходу до здорового способу життя, забезпечення якісної підготовки здоров’язберігаючих технологій навчання та виховання.

· Сприяння формуванню підстав для критичного мислення відносно знань, навичок, практичних дій, направлених на збереження здоров’я.

· Забезпечення учнів необхідною інформацією для формування особистої стратегії, яка б дозволила зберегти і зміцнити здоров’я.

· Створення науково-інформаційного простору з питань збереження та зміцнення здоров’я учасників навчально-виховного процесу.

· Розширення та урізноманітнення шляхів взаємодії ліцею, батьків і громадськості в контексті зміцнення здоров’я.

ІV. Матеріально-технічна складова

На здійснення завдань Стратегічної програми розвитку ліцею джерелами фінансування є державні кошти, кошти внутрішньодержавних та зовнішніх грантів, спонсорська допомога.

Рік

Заплановані роботи

2021-2022

Поточний ремонт закладу. Заміна світильників на світлодіодні.

2022-2023

Поточний ремонт закладу. Реконструкція внутрішніх санвузлів.

2023-2024

Поточний ремонт закладу. Капітальний ремонт системи опалення.

2024-2025

Поточний ремонт закладу. Капітальний ремонт системи водопостачання.

2025-2026

Поточний ремонт закладу. Створення зони відпочинку на подвір’ї ліцею.

Структура організації освітнього процесу на трьох ступенях навчання

В проектуванні і реалізації стратегічних напрямків розвитку за ступенями освіти ми йдемо в першу чергу "від учня", тобто декларування та втілювання на практиці ідеї, які відображають відношення здобувачів освіти до своєї особистої участі в освітньому процесі. Метою будь-якої освітньої системи є створення умов, які забезпечують досягнення учнем відповідного рівня освіти. Ми розуміємо це не тільки як оволодіння відповідними знаннями та вміннями, а і як формування стійких особистісних якостей учнів, необхідних їм в освітньому процесі та після випуску з ліцею упродовж всього життя.

Початкова школа (1-4 класи)

Початкова школа поряд із традиційними цілями освітнього процесу на цій ступені навчання - формування базових знань, умінь та навичок - проголошує ціль розвитку пізнавальної мотивації учня та розвитку комунікативних компетенцій учня, тобто навичок культури спілкування та самопізнання.
Призначення початкової школи полягатиме у становленні життєвих навичок особистості учня. Стратегічним напрямком розвитку на початковому ступені освіти є створення таких умов, за якими у кожного учня створюється установка, яку можна сформулювати в словах: "Моя школа – мій другий дім".
Основне завдання початкової школи - створити умови, які допоможуть дитині, яка починає свій освітній шлях, повірити в те, що навчання може і повинно бути для нього успішним, цікавим та привабливим.

Основна школа (5-7 класи)

Стратегічним напрямком розвитку середнього ступеню освіти є створення таких психолого-педагогічних умов, при яких у кожного учня створюється установка, яку можна сформулювати в словах: "Я вмію та люблю вчитися" і розвивається відповідний комплекс навчальних умінь та навичок та розвивається відповідна система цінностей та мотивів участі в щоденному житті ліцею.

Продовжуючи цілі початкової школи, основним завданням середньої школи є створення таких умов, які дозволять допомогти учню засвоїти "технології успіху та досягнень", при цьому зберегти загальну емоційно-позитивну орієнтацію на заклад освіти. Крім того, реалізація даного стратегічного напрямку буде сприяти створенню в учнів комплексної освітньої мотивації, тобто мотивації з основою не тільки на традиційних мотивах обов'язку, але й мотивів корисності (прагматичні) та мотивів задоволення (отримання радісних відчуттів та можливості самореалізації в процесі освітньої діяльності). В подальшому на старшому ступені навчання, отримані учнями 5-7 класів навички ефективної навчальної діяльності дозволять їм успішно засвоювати зміст будь-якого профілю навчання та усвідомлено проектувати свої майбутні професійні та освітні орієнтири.

Основна школа (8-9 класи)

Метою цього етапу є рання спеціалізація за обраним напрямком навчання та створення класів допрофільної підготовки.

Головним напрямком роботи з учнями стає формування первинної профільної орієнтації, вдосконалення навичок самостійної інтелектуальної діяльності, початок становлення світоглядної позиції особистості. На рівні 8 - 9 класів учні на базі циклу предметів мають можливість формувати свою індивідуальну освітню стратегію.

Призначення основної школи - розвиток функціональної грамотності учня, функціональних компетенцій, створення умов успішної життєдіяльності в суспільстві, впровадження системи до профільної підготовки до мультипрофільного навчання.

Старша школа ( 10-11(12) класи, профільне навчання)

Метою педагогічного процесу на даному етапі є завершення середньої освіти на базі профільного навчання з наданням можливості побудови індивідуальної освітньої та професійної стратегії учня на основі його ціннісної позиції.

Стратегічним напрямком розвитку старшого ступеню освіти є створення таких психолого-педагогічних умов, при яких у кожного учня створюється установка: "Я вибираю свій життєвий шлях і хочу вчитися далі".

Тому призначення старшої школи - оформлення життєвого проекту особистості, становлення індивідуально-особистісної технології життєтворчості, орієнтація учня на життєву самовизначеність, майбутню професію, трудову діяльність. Саме старша школа відповідає за досягнення учнем рівня професійної компетентності, саме старша школа повинна підготувати учня до життєвого самовизначення. У зв'язку з цим, головним стає питання те, яким чином той чи інший профіль забезпечує досягнення учнем необхідного рівня базової компетентності та сприяє здійсненню учнем успішного вибору подальшого освітнього та професійного шляху.

Доцільними будуть такі форми викладання:лекція, семінар, практикум, лабораторні заняття тощо. Старшокласники займатимуться дослідницькою діяльністю, оволодіватимуть навичками захисту проектів, основами само презентації, братимуть участь в роботі МАН та у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості.

Таким чином, основним напрямком розвитку ліцею стане реалізація компетентнісного підходу в освітній взаємодії. Тобто це така практика, при якій відбувається засвоєння кожним учнем комплексу знань, умінь та навичок, який дозволяє учневі розв'язувати життєво значущі завдання як в процесі навчання в ліцеї, так і в подальшому житті.

Очікувані результати

· Наш заклад – ліцей співпраці, уміння жити і працювати з тими, хто поруч.

· Наш заклад – ліцей з позитивною атмосферою, емоційним комфортом та можливістю самореалізації кожного вчителя та учня.

· Наш заклад – заклад освіти, зосереджений на дитині, а не на академічних знаннях.

· Наш заклад – плацдарм для впровадження інноваційних та передових технологій.

· Наш заклад – заклад освіти, націлений на майбутнє в єдиному освітньому просторі.

· Наш випускник - успішний випускник, здатний правильно обрати професію, побудувати особисту кар’єру та власне життя.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Графік

атестації вчителів

Жадьківського ліцею Черняхівської селищної ради

на 2021-2026 роки

Прізвище, ініціали вчителя

Предмет,

що читає

Освіта

Категорія

Коли проходив

атестацію

Коли проходитимуть атестацію

2021

2022

2023

2024

2025

2026

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Робота з педагогічними кадрами.

Потреба в кадрах

 

Спеціальність

2021-2022

2022-2023

2023-2024

2024-2025

2025-2026

Українська мова і література

 

 

 

 

 

Зарубіжна література

 

 

 

 

 

Історія

 

 

 

 

 

Географія

 

 

 

 

 

Математика

 

 

 

 

 

Іноземна мова

 

 

 

 

 

Хімія

 

 

 

 

 

Біологія

 

 

 

 

 

Фізика

+

 

 

 

 

Фізкультура

 

 

 

 

 

Трудове навчання

 

 

 

 

 

Музика

+

 

 

 

 

ЗУ

 

 

 

 

 

Початкові класи

 

 

 

 

 

Інформатика

+

 

 

 

 

Основи здоров’я

 

 

 

 

 

Образотворче мистецтво

+

 

 

 

 

Технології

 

 

 

 

 

Педагог-організатор

+

 

 

 

 

 

Вивчення стану викладання навчальних предметів

Навчальні предмети

2021-2022

2022-2023

2023-2024

2024-2025

2025-2026

1

Українська мова  і література

 

 

 

 

 

2

Іноземна мова (англійська, німецька)

 

 

 

 

 

3

Зарубіжна література

 

 

 

 

 

4

Математика

 

 

 

 

 

5

Інформатика

 

 

 

 

 

6

Історія України

Історія рідного краю

 

 

 

 

 

7

Всесвітня історія

 

 

 

 

 

8

Правознавство

 

 

 

 

 

9

Географія

 

 

 

 

 

10

Природознавство, Біологія

 

 

 

 

 

11

Фізика

 

 

 

 

 

12

Хімія

 

 

 

 

 

13

Музика

 

 

 

 

 

14

Образотворче мистецтво

 

 

 

 

 

15

Фізична культура,

Основи здоровя

 

 

 

 

 

16

ЗУ

 

 

 

 

 

17

Технології

 

 

 

 

 

18

Початкові класи

 

 

 

 

 

19

Гурткова робота

 

 

 

 

 

20

Соціальний педагог

 

 

 

 

 

21

Бібліотека

 

 

 

 

 

22

Психолог

 

 

 

 

 

23

Педагог-організатор

 

 

 

 

 

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сітка класів і контингент учнів

роки

2021-2022

2022-2023

2023-2024

2024-2025

2025-2026

класів

учнів

класів

учнів

класів

учнів

класів

учнів

класів

учнів

класи

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

1

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

2

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

3

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

4

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

1-4

4

 

4

 

4

 

4

 

4

 

5

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

6

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

7

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

8

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

9

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

5-9

5

 

5

 

5

 

5

 

5

 

10

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

11

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

10-11

2

 

2

 

2

 

2

 

2

 

Всього

11

 

11

 

11

 

11

 

11

 

                         

  «ЗАТВЕРДЖЕНО»

                                                             Директор ліцею ___________

Олександр ПРУТ

                                             Наказ №4 від 01.09.2021 року

 

Положення

 про науково-методичну раду

Жадьківського ліцею

 

 

Схвалено Педагогічною радою ліцею

Протокол №1 від 25.08.2021 року

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жадьки 2021 рік

 

 

Загальні положення

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради  - заклад загальної середньої освіти культурно-естетичного та технологічного профілів для обдарованих та здібних дітей, що забезпечує їх науково-теоретичну, загальнокультурну, фізичну та професійну підготовку, поглиблене вивчення культурно-естетичних і виробничих дисциплін та інших предметів і задовольняє різнобічні освітні запити особи, суспільства, держави та знаходиться у комунальній власності Черняхівської територіальної громади в особі Черняхівської селищної ради.

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради здійснює свою діяльність на гарантованій державою академічній, організаційній, фінансовій і кадровій автономії в обсязі, визначеному Законом України «Про освіту» та іншими спеціальними законами.

Жадьківський ліцей Черняхівської селищної ради - це сучасний заклад освіти, який задовольняє пізнавальні інтереси дитини, плекає творчу особистість, створює умови для повноцінного інтелектуально­го, творчого, морального, фізичного розвитку дитини, примноження культури й духовності в усій різноманітності національних та світових зразків, тобто самореалізації та життєтворчості особистості.

 

Науково-методична рада створюється з метою координації діяльності всіх структурних підрозділів методичної служби Жадьківського ліцею.

Рада є колективним суспільним органом, поєднує на добровільній основі співробітників Жадьківського ліцею.

Рада є консультативним органом з питань організації методичної роботи в освітній установі.

Науково-методична рада у своїй діяльності дотримується Конвенції про права дитини, керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про інноваційну діяльність, указами і розпорядженнями Президента України, рішеннями та постановами Кабінету Міністрів України, органів управління освітою всіх рівнів щодо питань навчально-виховної, методичної, дослідно-експериментальної й проектно-дослідницької діяльності, а також Статутом і локальними актами ліцею та цим Положенням.

 

Завдання і основні напрямки діяльності ради

Науково-методична рада створюється для рішення таких завдань, покладених на навчальний заклад:

-         координація діяльності методичних комісій та інших структурних підрозділів методичної служби ліцею, спрямованої на розвиток методичного забезпечення освітнього процесу;

-         розробка основних напрямів методичної роботи;

-         формування мети і задач методичної служби;

-         забезпечення методичного супроводу навчальних програм;

-         розробка навчальних, науково-методичних і дидактичних матеріалів;

-         організація дослідно-пошукової, інноваційної і проектно-дослідницької діяльності в ліцеї, спрямованої на освоєння нових педагогічних технологій, розробку авторських програм та проєктів, апробацію навчально-методичних комплексів тощо;

-         організація консультації співробітників ліцею щодо проблем удосконалення професійної майстерності, методики проведення різних видів занять і їх навчально-методичного і матеріально-технічного забезпечення;

-         розробка заходів щодо узагальнення й поширення педагогічного досвіду вчителів ліцею;

-         участь в атестації педагогічних працівників навчального закладу;

-         проведення педагогічних і методичних експериментів щодо пошуку і апробації нових технологій, форм і методів навчання;

-         професійне становлення молодих вчителів;

-         виявлення, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду творчо працюючих вчителів;

-         організація взаємодії з іншими навчальними закладами, науково-дослідними установами з метою обміну досвідом і передовими технологіями в області освіти;

-         впровадження до навчального процесу сучасних навчально-методичних і дидактичних матеріалів та програмного забезпечення автоматизованих систем навчання, систем інформаційного забезпечення занять, інформаційно-бібліотечних систем, елементів дистанційного та мережевого навчання;

-         розробка програмного забезпечення для проведення навчальних занять і впровадження їх у навчальний процес. 

Основні напрямки

діяльності науково-методичної ради:

-         аналіз результатів освітньої діяльності за предметами;

-         участь в розробці варіаційної частини навчальних планів, внесення змін у вимоги до мінімального об'єму і змісту навчальних програм;

-         розгляд і оцінка інтегрованих навчальних програм з досліджуваних предметів і узгодження їх з програмами суміжних дисциплін для більш повного забезпечення вимог державних освітніх стандартів;

-         обговорення рукописів навчально-методичних посібників і дидактичних матеріалів за предметами;

-         підготовка й обговорення доповідей з питань методики викладання навчальних предметів, підвищення кваліфікації і кваліфікаційного розряду вчителів;

-         обговорення доповідей по методиці викладу принципових питань програми, обговорення і затвердження календарно-тематичних планів;

-         обговорення методики проведення окремих видів навчальних занять і змісту дидактичних матеріалів до них;

-         розгляд питань організації, керівництва й контролю дослідницькою роботою здобувачів освіти;

-         організація і проведення педагогічних експериментів щодо пошуку й впровадження нових інформаційних технологій навчання;

-         розробка й удосконалення засобів підвищення наочності навчання, а також методики їхнього використання в навчальному процесі;

-         взаємні відвідування занять як усередині МК, так і між учителями різних методичних комісій з метою обміну досвідом і вдосконалення методики викладання навчальних предметів;

-         спільні засідання зі спорідненими й взаємозабезпечуючими МК з метою обміну досвідом роботи;

-         вивчення роботи споріднених МК інших навчальних закладів і обмін досвідом цієї роботи;

-         вибір і організація роботи наставників з молодими фахівцями і малодосвідченими вчителями;

-         розробка положень про проведення конкурсів, олімпіад, змагань за предметами. 


Організація роботи методичної ради

До складу ради входять голови МК,  керівники інших структурних підрозділів методичної служби, досвідчені вчителі, директор і заступники директора ліцею, учені ВНЗ (за наявності співробітництва). Склад ради затверджується наказом директора навчального закладу.

 У складі ради можуть формуватися секції за різними напрямами діяль­ності (проектно-дослідницька, інноваційна, діагностика, розробка змісту тощо).

Керує радою заступник директора з науково-методичної  роботи. Для забезпечен­ня роботи рада обирає секретаря.

Робота ради здійснюється на основі річного плану. План складається головою методичної ради, розглядається на засіданні методичної ради, узгоджується з директором і затверджується на засіданні педагогічної ради ліцею.

Періодичність засідань ради - 2 рази на семестр. Про час і місце проведен­ня засідання голова методичної ради (секретар) зобов’язаний попередити членів ради. Рекомендації підписуються головою науково-методичної ради й секре­тарем.

При розгляді питань, що торкаються інших напрямів освітньої діяль­ності, на засідання необхідно запрошувати відповідних посадових осіб. За кожним обговорюваним на засіданні питанням ухвалюються рекомендації, які фіксуються в журналі протоколів.

Права науково-методичної ради

Методична рада має право:

-         підготовлювати пропозиції й рекомендувати педагогічних працівників на підвищення кваліфікаційного розряду;

-         висувати пропозиції про поліпшення навчального процесу в ліцеї;

-         порушувати питання про публікацію матеріалів щодо передового пе­дагогічного досвіду, накопиченого в МК;

-         порушувати питання перед адміністрацією ліцею про заохочення спів­робітників навчального закладу за активну участь у дослідно-пошуковій, експеримен­тальній, науково-методичній  і проєктно-дослідницькій  діяльності;

-         рекомендувати вчителям різні форми підвищення кваліфікації;

-         висувати вчителів для участі в конкурсах «Учитель року» і «Класний керівник року».

 Контроль за діяльністю науково-методичної ради

У своїй діяльності рада підзвітна педагогічній раді ліцею. Контроль за діяльністю методичної ради здійснюється директором відповідно до планів методичної роботи й внутрішньошкільного контролю.

Затверджено

науково-методичною радою Жадьківського ліцею

протокол  №1 від 03 вересня 2021року

Положення

про предметні методичні комісії педагогічних працівників Жадьківського ліцею

1.     Загальні положення

 

1.1  Методична комісія вчителів-предметників ліцею ЛМК – це структурний підрозділ науково-методичної служби ліцею.

 

1.2  ЛМК створюється за наявності не менше трьох учителів, які викладають один навчальний предмет. В Жадьківському ліцеї створені циклові ЛМК суспільно-гуманітарного, природничо-математичного, естетично-технологічного, початкових класів та класних керівників.

 

1.3  Керівництво роботою ЛМК здійснює голова, який призначається наказом по ліцею, а за його відсутності – секретар ЛМК.

 

1.4  ЛМК веде необхідну  ділову документацію. Наприкінці навчального року матеріали роботи ЛМК узагальнюються у вигляді звітів.

 

1.5  Засідання ЛМК проводяться 4-5 разів упродовж навчального року:

·  організаційне засідання, вивчення  нормативної бази (вересень);

·  методична тема, вивчення методичних рекомендацій усіх рівнів (жовтень);

·  методична тема, аналіз участі в І і ІІ етапах олімпіад, звіти про курсову передпідготовку за календарний рік (грудень);

·  творчі звіти вчителів, які атестуються (лютий).

 

1.6 Загальний контроль за роботою ЛМК здійснює заступник директора з                       НВР.

 

    1.7 Уся діяльність ЛМК здійснюється на основі педагогічного аналізу,              планування роботи як на поточний період, так і на перспективу згідно з програмою розвитку ліцею та цим Положенням і передбачає багатопланову та різноманітну за змістом і формами роботу з метою забезпечення безперервного зростання професійного рівня вчителів і реалізації науково-методичної проблеми ліцею.

 

1.8 Зміст роботи ЛМК має переважно інформаційно-консультативне, психолого-педагогічне, методичне, фахове спрямування.

 

1.9 У своїй роботі методичні комісії підзвітні методичній і педагогічній раді ліцею.

 

        2. Діяльність методичної комісії спрямовується на виконання  таких завдань:

2.1.         Вдосконалення науково-теоретичної, психолого-педагогічної, загально-дидактичної, методичної і фахової підготовки членів МК  з метою надання якісної базової і повної загальної середньої освіти.

 

2.2.         Здійснення інформаційно-нормативного, методичного, психологічного забезпечення вчителів.

 

2.3.         Вивчення, впровадження перспективного педагогічного досвіду. Узагальнення та обмін досвідом успішної педагогічної діяльності.

 

2.4.         Створення умов для професійного зростання, самоосвіти, дослідницької і творчої діяльності вчителів. Здійснення керівництва творчою діяльністю педагогів.

 

2.5.         Забезпечення засвоєння і впровадження найбільш ефективних технологій, методик  і технік навчання і виховання школярів.

 

2.6.         Конкретне відбиття загально-дидактичних, загально-педагогічних, психологічних положень стосовно конкретного курсу, розділу, теми уроку або виховного заходу.

 

3. Зміст та основні напрями діяльності ЛМК

 

     3.1  Проведення проблемного аналізу результатів освітнього процесу.

 

      3.2    Подання пропозицій щодо зміни змісту та структури обов’язкових навчальних курсів, їхнього навчально-методичного забезпечення, корегування вимог до мінімального  обсягу та змісту навчальних курсів.

 

     3.3  Проведення первісної експертизи суттєвих змін, які вносять викладачі до                                            навчальних програм і які забезпечують засвоєння учнями вимог державних освітніх стандартів.

 

     3.4  Подання пропозицій щодо організації та змісту атестації педагогів.

 

     3.5 Подання пропозицій щодо організації та  змісту  досліджень, орієнтованих на поліпшення  засвоєння учнями навчального матеріалу відповідно до державних освітніх стандартів.

 

     3.6   Прийняття рішень про підготовку методичних рекомендацій на допомогу вчителям, організація їхньої розробки та засвоєння.

 

    3.7  Розробка методичних рекомендації для учнів та їх батьків щодо найкращого засвоєння відповідних предметів і курсів, підвищення культури навчальної праці, дотримання  режиму праці та відпочинку.

 

   3.8  Організація роботи диференційованих методичних семінарів для різних груп вчителів.

 

   3.9 Діяльність методичної комісії:

·        Розробка та експертиза концепції нових навчальних курсів як обовязкових так і додаткових), відповідних навчальних програм, освітніх технологій та методик;

·        Інтеграція нових навчальних програм у цілісний навчальний план ліцею;

·        Обговорення, рецензування, опанування різних матеріалів, підготовлених на ЛМК;

·        Аналіз ходу та результатів інноваційної діяльності;

·        Проведення проблемного аналізу результатів нововведень, які безпосередньо ініціює ЛМК;

·        Організація та корекція стратегічних документів школи в межах своєї компетенції;

·        Керівництво дослідницькою роботою учнів;

·        Подання пропозицій щодо поліпшення науково-методичної роботи в ліцеї, діяльності науково-методичної ради;

·        Організація різних творчих конкурсів, інтелектуальних марафонів;

·        Організація роботи зі створення та збагачення банків даних про перспективні нововведення  та інноваційні ідеї в межах своєї компетенції та за своїм профілем;

·        Встановлення і розвиток творчих зв’язків і контактів з аналогічними підрозділами інших навчальних закладів, ВНЗ і науково-дослідницьких інститутів, дослідниками в інтересах вдосконалення своєї роботи;

·        Розробка методичного інструментарію для встановлення  ефективності нововведень, що проводяться, результатів досліджень.

 

3. 10.  Методична предметна комісія має право:

·        Подавати пропозиції щодо поліпшення навчального процесу в ліцеї;

·        Звертатись за консультаціями з проблем навчання та навчальної діяльності учнів до заступників директора з НМР, НВР;

·        Ставити питання про заохочення своїх членів за успіхи в роботі, активну участь в інноваційній  діяльності;

·        Готувати свої пропозиції під час проведення атестації вчителів;

·        Ставити питання щодо публікації матеріалів про кращий досвід, накопичений у рамках методичної комісії;

·        Рекомендувати своїм учасникам різні форми підвищення кваліфікації за межами ліцею.

 

 

 

Затверджено

науково-методичною радою Жадьківського ліцею

протокол №1 від 03 вересня 2021року

Положення

про керівника методичної  предметної комісії

 

1.     Керівники шкільних  методичних предметних  комісій далі ЛМК, обираються з числа найбільш досвідчених, авторитетних, творчо працюючих учителів членами предметної комісії і затверджуються наказом директора ліцею.

2.     Керівник методичної комісії:

 

1)    Чітко і конкретно визначає зміст роботи ЛМК і відповідно до цілей і завдань методичної роботи закладу, визначених програмою його розвитку, науково-методичною проблемою, нормативною базою викладання предметів, методичними рекомендаціями всіх рівнів;

 

2)    Визначає пріоритетні напрями роботи, завдання, ЛМК функціональні обов’язки його членів; організовує практичну реалізацію змісту, напрямів і завдань ЛМК;

 

 

3)    Складає план роботи ЛМК на навчальний рік на аналітико-діагностичній основі;

 

4)    Активізує і систематизує роботу ЛМК, організовує науково-дослідницьку, експериментальну, інноваційну роботу вчителів;

 

 

5)    Відповідає за ведення належної ділової документації ЛМК;

 

6)    Готує і проводить загальні засідання ЛМК (4-5 разів на рік);

 

 

7)    Проводить щомісяця інформаційно-оперативні наради з членами ЛМК, присвячені  різним аспектам його діяльності;

 

8)    Організовує взаємо відвідування уроків учителів, відвідує уроки;

 

9)    Організовує методичні виставки, видавничу діяльність членів ЛМК, представлення кращих наробок до обласного каталогу «Педагогічна освіта Житомирщини», участь учителів в щорічній районній ярмарці «Педагогічні здобутки освітян», професійному конкурсі «Учитель року», семінарах та конференціях тощо;

 

10)                      Забезпечує готовність шкільних команд до участі в олімпіадах, конкурсах, учнівських конференціях різних рівнів; проведення І етапу Всеукраїнської предметної олімпіади, роботінаукового товариства «Наукова думка» при ліцеї;

 

11)                      Збирає, аналізує і надає заступнику директора інформацію про результати проведених моніторингових контрольних робіт;

 

12)                      Керує організацією проведення предметних тижнів, тижня методичної майстерності;

 

13)                      Бере участь у вивченні стану викладання предмета, перевірках виконання навчальних програм, ведення учнівських зошитів, підготовці і проведення педагогічних рад, нарад при директорові, педагогічних консиліумах;

 

14)                      Контролює проведення позакласної роботи  з предмета (факультативи, спецкурси, гуртки);

 

15)                      Проводить діагностику вчителів. Здійснює її аналіз з метою корекції роботи ЛМК;

 

16)                      За результатами роботи за рік подає аналітичний звіт заступнику директора закладу з НВР та визначає мету, завдання і зміст діяльності ЛМК на наступний рік;

 

17)                      Керівник КМК – член методичної ради ліцею;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Перелік документації

методичної комісії ліцею

 

1.     Наказ про утворення предметної методичної комісії або витяг з протоколу рішення педради.

2.     Наказ про призначення керівника МК.

3.     Положення про МК, затверджене методичною радою ліцею.

4.     План роботи ЛМК на навчальний рік.

5.     План-сітка роботи ЛМК на семестр.

6.     Банк даних про вчителів: кількісний і якісний склад ЛМК (вік, освіта, спеціальність за дипломом, посада, педагогічний стаж роботи, рік атестації, встановлена кваліфікаційна категорія, педагогічне звання , дата проходження останньої курсової підготовки, нагороди, домашня адреса, телефон, методична проблема, над якою працює вчитель, фахова проблема).

7.     Графік проведення методичних заходів у ЛМК на рік.

8.      Перспективний план атестації вчителів.

9.      Графік проведення атестації на навчальний рік.

10.                        Перспективний план курсової підготовки вчителів.

11.                        Графік підвищення кваліфікації на поточний навчальний рік, звіту про курсову підготовку.

12.                        Графік проведення контрольних робіт і тематичного оцінювання учнів.

13.                         Графік моніторингових контрольних робіт.

14.                       Перспективний план вивчення стану викладання предметів на 5 років.

15.                       Графік вивчення стану викладання предмету в поточному навчальному році.

16.                       Графік проведення відкритих уроків і позакласних заходів вчителями.

17.                       Адреси перспективного педагогічного досвіду.

18.                       Зведена діагностична карта вчителів (відомості про професійні потреби і здобутки).

19.                       План проведення і матеріали предметних тижнів.

20.                       Примірники навчальних програм, їх навчально-методичне забезпечення.

21.                       Програми факультативних курсів, спецкурсів, курсів за вибором.

22.                       Плани роботи з молодими і новими вчителями.

23.                       Матеріали внутрішньо-шкільного аналітичного контролю: інформаційні, аналітичні довідки, результати моніторингових досліджень рівня навченості учнів з предметів, діаграми результативності учнів в предметних олімпіадах, інтелектуальних конкурсах, змаганнях.

24.                       Протоколи засідань ЛМК.

25.                       Нормативні документи щодо викладання предметів.

26.                       Методичні рекомендації всіх рівнів.

     29.Рекомендації ЛМК, окремих вчителів.

30.                        Картотека перспективного педагогічного досвіду членів ЛМК.

 

 

 

 

Документальна база даних про вчителів, які викладають

предмет

 

 

Прізвище, імя, по батькові

 

Освіта

 

Спеціальність за дипломом

 

Який ВНЗ закінчив

 

Рік закінчення

 

Загальний педагогічний стаж

 

Стаж роботи в даному закладі

 

Який предмет викладає

 

В яких класах

 

Курси підвищення кваліфікації (рік, місце)

 

Категорія за останньою атестацією (рік)

 

Звання

 

Нагороди

 

Друковані авторські роботи (де, коли надруковані)

 

Методична проблема над якою працює вчитель

 

Фахова тема, над якою працює вчитель

 

 

 

 

 

 

 

Технологічна карта вивчення ____________________________

                                                                                                                       (назва предмета)                    

 

у 202_ -202_ навчальному році

Вчитель _____________________________________________________________

Клас

Предмет

Навчальна програма

Навчально-методичне забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Календарно- тематичний план на 202__ -202___ навчальний рік

 

 

1.     П.І.П вчителя ___________________________________________________

2.     Предмет _______________________________________________________

3.     Класи _________________________________________________________

4.     Програма ______________________________________________________

5.     Кількість годин на тиждень _______________________________________

6.     У тому числі ___________________________________________________

7.     Контрольних робіт за планом _____________________________________

8.     Адміністративних контрольних робіт _______________________________

9.     Моніторингових контрольних зрізів знань __________________________

10.           Тематичні оцінювання ___________________________________________

11.           Базовий підручник ______________________________________________

12.           Альтернативні підручники і посібники _____________________________

13.           Додаткова навчальна література ___________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

Результативність роботи вчителя

 

Прізвище , імя, по батькові

 

1

2

3

Усього навчалось учні у минулому році

 

 

% якості навченості за останній навчальний рік

 

 

Загальна кількість учнів-учасників (призерів) учнівських інтелектуальних конкурсів і змагань

районних

учасники

призери

міських

 

 

обласних

 

 

всеукраїнських

 

 

міжнародних

 

 

Загальна кількість учнів-учасників (призерів) Всеукраїнських предметних олімпіад

І етап (шкільний)

 

 

ІІ етап (районних)

 

 

ІІІ етап (обласний)

 

 

ІV етап (всеукраїнський)

 

 

Загальна кількість учнів –слухачів МАН (призерів)

І етап (районний)

 

 

ІІ етап (обласний)

 

 

ІІІ етап (всеукраїнський)

 

 

Застосування продуктивних технологій

 

Кількість і результативність відкритих уроків

 

 

Особиста участь у конкурсах фахової майстерності: «Учитель року», «Урок року», «Твоя публікація» тощо

 

Участь учителя в роботі фахових семінарів (шкільних, районних, обласних)

 

Наявність друкованих робіт, авторських розробок

 

Навчання випускників за предметним напрямком

 

Стан предметного кабінету (% оплати)

 

Робота в ЛМК

 

Робота в РМО

 

 

 

 

 

Оцінка діяльності вчителя (з метою атестації)

 

Прізвище, імя, по батькові

 

Критерії

Оцінка

колег

психолога

учнів

1

2

3

4

1

Доступність викладу нового матеріалу

 

 

 

2

Уміння пояснити складні місця

 

 

 

3

Уміння своєчасно зняти втому в класі

 

 

 

4

Надання індивідуальної допомоги

 

 

 

5

Обєктивність оцінювання знань

 

 

 

6

Зацікавленість в успіхах учнів, якісній роботі

 

 

 

7

Вимогливість

 

 

 

8

Культура мови, дикція

 

 

 

9

Загальна ерудиція

 

 

 

10

Зацікавленість у підвищенні фахового і методичного рівня

 

 

 

11

Авторитет серед учнів, батьків, вчителів

 

 

 

12

Участь у реалізації плану роботи школи, методичного обєднання

 

 

 

13

Індивідуальність (риси, які характеризують своєрідність роботи вчителя)

 

 

 

14

Загальнолюдські якості

 

 

 

15

Уміння налагодити партнерські стосунки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рекомендації щодо форми плану роботи

  предметної методичної комісії (об’єднання) ліцею

 

1.Сторінка

·        Науково-методична проблема області, міста, району («Педагогічні стратегії розвитку інноваційної особистості»).

·        Проблема РМО.

·        Проблема закладу освіти.

·        Проблема МКЛ.

·        Мета роботи МК.

·        Пріоритетні напрями роботи МКЛ.

 

Розділ І. Вступ

Аналіз роботи МКЛ за попередній навчальний рік, завдання на новий навчальний рік.

 

Розділ ІІ. Орієнтована тематика засідань МКЛ

         1 засідання (організаційно-інструктивне)                                 до 5 вересня

1.     Про виконання плану роботи МКЛ за минулий рік та обговорення плану роботи МКЛ на поточний навчальний рік.

2.     Аналіз навчальних програм, підручників на 200__ /200__ н.р.

3.     Опрацювання інструктивно-методичних матеріалів.

4.     Забезпечення навчально-виховного процесу в навчальному закладі. Реалізація профільного навчання.

5.     Готовність предметних кабінетів до роботи в новому навчальному році.

6.     Розподіл доручень між членами МКЛ, завдання членам МКЛ.

7.     Вироблення рекомендацій.

 

2 засідання                                                                             жовтень-листопад

1.     Робота вчителів щодо виконання програми «Творча обдарованість».

2.     Стандартизація математичної освіти. Реалії та перспективи («Діалог позицій»).

3.     Інформація про атестацію вчителів.

4.      Навчально-методичне забезпечення та його ефективне використання в навчально-виховному процесі .

5.     Результативність позакласної роботи з предметів. Підготовка учнів  до І та ІІ етапів предметної олімпіади.

6.     Огляд новинок методичної, психолого-педагогічної літератури.

7.     Психологічний тренінг.

8.     Підготовка до предметного тижня.

9.     Завдання членам МКЛ.

10.                       Вироблення рекомендацій.

                                                       Грудень – січень

 

3 засідання                                                                                                 

1.     Шляхи вдосконалення роботи вчителів щодо підвищення ефективності в набутті учнями міцних знань, освітніх компетенцій. Аналіз контрольних семестрових робіт, обговорення рекомендацій щодо поліпшення якості освіти.

2.     Аналіз роботи предметної секції шкільного наукового товариства. Підготовка учнів до інтелектуальних конкурсів і змагань..

3.     Творчий портрет вчителя, який атестується . «Ярмарок педагогічних ідей».

4.     Підсумки участі учнів у І і ІІ  етапі олімпіади.

5.     Завдання членам МКЛ.

 

4 засідання                                                                                             лютий-березень

1.     Особливості вивчення предмета в класах філологічного і фізико-математичного профілів (з досвіду роботи).

2.     Організація повторення і систематизації знань учнів (вернісаж педагогічних сюжетів).

3.     Актуальний інструктаж. Про підготовку до ДПА.

4.     Палітра педагогічного досвіду. Затвердження відгуків про роботу вчителів, які атестуються .

5.     Підготовка матеріалів до тижня науки.

6.     Завдання членам МКЛ.

5 засідання                                                                                           квітень – травень

1.     Методичний практикум. Спец курси і факультативи з предмета як шлях до свідомого вибору  майбутньої професії .

2.     Освітній орієнтир –програма з предмета (аналіз виконання навчальних програм). Моніторинговий аналіз  річних контрольних робіт.

3.     Студія «Педагогічні відкриття». Звіти вчителів про самоосвітню діяльність.

4.     Підсумки роботи МКЛ за рік.

5.     Панорама методичних перспектив . Обговорення пропозицій щодо планування роботи предметної методичної комісії (обєднання) на наступний навчальний рік.

6.     Актуальний інструктаж. Про організацію і проведення  ДПА.

 

Розділ ІІІ. Заходи щодо підвищення фахової майстерності педагогів

1.     Вивчення, вдосконалення та впровадження ППД.

2.     Ознайомлення з новою методично, педагогічною, психологічною, довідниковою літературою.. Огляди «Радимо прочитати».

3.     Проведення круглих столів, конференцій педагогічних читань.

4.     Проведення презентацій педагогічних наробок учителів-членів МКЛ.

5.     Проведення творчих звітів (портретів) учителів, які атестуються.

6.     Участь у семінарах-практикумах школи, району, міста.

7.     Організація роботи щодо вироблення  кожним учителем особистого стилю проведення уроків, власного реноме та іміджу.

 

Розділ ІV. Контроль за станом навчальних досягнень учнів.

1.     Проведення моніторингових досліджень якості предметної освіти учнів (вересень, грудень, квітень –травень, ДПА –червень).

2.     Аналіз семестрових статистичних звітів учителів.

3.     Вивчення стану викладання предмета: фронтально –за циклограмою роботи  закладу, тематично –за річним планом  роботи.

4.     Систематичне проведення взаємоперевірки учнівських зошитів, навчальних кабінетів.

5.     Аналіз стану  функціонування спецкурсів і факультативів.

6.     Проведення громадських оглядів знань учнів, конкурсів на кращий учнівський зошит.

Розділ V. Проблемні питання над розвязанням яких поглиблено працюють вчителі

 Вчителі обирають методичні і фахові теми для індивідуального опрацювання , які розглядаються на засіданні ЛМКі затверджуються на методичній раді школи. Дані заносяться до таблиці.

№ п\п

ПІП

вчителя

Педаго-гічний стаж

Резуль-

тати остан-

ньої атестації

Мето-

дична проблема над якою працює вчитель

Форма завер-

шення роботи

Фахова проблема,

над якою працює вчитель

Форма завершення роботи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ VІ. Організація позакласної роботи

         У 200__ -200__н.р. відповідно до річного плану роботи школи згідно із завданнями обласної науково-методичної проблеми «Педагогічні стратегії розвитку інноваційної особистості», проблеми роботи школи, проблеми предметної методичної комісії (об’єднання) з урахуванням  напрямів розвитку освіти МКЛ вчителів передбачає проведення таких позакласних заходів:

№.п\п

Зміст позакласної роботи

Термін проведення

Примітка

 

 

 

 

 

 Розділ VІІ. Графік проведення відкритих уроків

ПІП вчителя

Клас

Предмет

Тема уроку,

заходу

Термін проведення

№ кабінету, де проводиться

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

    Розділ VІІІ. Графік проведення навчальної практики і навчальних екскурсій

Предмет

Зміст, тема

Клас

Учитель

Дата проведення

Кількість годин

 

 

 

 

 

 

    Розділ ІХ. Заходи щодо зміцнення навчально-матеріальної бази кабінету географії

 

№ п\п

Заходи щодо зміцнення навчально-матеріальної бази

Виконавець

Термін виконання

Примітка

1.

Поповнення власної картотеки дидактичного матеріалу по класах, де працюють вчителі

Всі вчителі

 

 

2.

Створення тематичної та дидактичної картотеки комплектів окремих уроків

Прізвище вчителя

 

 

3.

Поповнення скарбнички «Учитель –класному керівнику» (матеріали для позакласних заходів)

Всі вчителі

 

 

4.

Створення та поповнення відео-, аудіо- та файлотеки

Всі вчителі

 

 

5.

Розробка диференційованих завдань за темами програми

Всі вчителі

 

 

6.

Виготовлення роздавального матеріалу для контролю знань

Всі вчителі

 

 

7.

Систематизація завданьз олімпіад, конкурсів, турнірів

Всі вчителі

 

 

8.

Поповнення розділу «Наукова організація праці учня»

Всі вчителі

 

 

9.

Поповнення папки «Навчальна практика учнів»

Всі вчителі

 

 

10.

Створення розділу «Готуємось до зовнішнього незалежного оцінювання»

Всі вчителі

 

 

11.

Поповнення папки «Учитель географії –вчителю-предметнику» (матеріали, які можуть бути використані  на інших уроках)

Всі вчителі

 

 

12.

Поповнення папки «Нормативно-правові документи, що регламентують роботу вчителя та навчально-методичне забезпечення викладання предмета»

Всі вчителі

 

 

13.

План проведення позаурочних заходів на базі кабінетів. Графіки роботи кабінетів

Завідуючі кабінетами

 

 

14.

Оформлення паспортів кабінетів відповідно до сучасних вимог

Завідуючі кабінетами

 

 

 

 

ОРІЄНТОВАНА СХЕМА АНАЛІЗУ РОБОТИ  ПРЕДМЕТНОЇ МЕТОДИЧНОЇ КОМІСІЇ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ РІК

 

1.     Виконання завдань, поставлених перед ЛМК на навчальний рік:

·        Цілковите виконання (здобутки ЛМК);

·        Часткове виконання;

·        Конкретно не розвязані проблеми;

·        Аналіз причин невиконання (реальність виконання, правильність постановки завдань тощо).

·         

2.     Коротка інформація  про особовий склад ЛМК(таблиці, схеми, графіки, діаграми):

·        Молоді фахівці (за роками);

·        Стажисти;

·        Не фахівці;

·        Повернулись із інших сфер діяльності;

·        Пенсіонери;

·        За освітою (вища, бакалаври, без освіти, навчаються заочно);

·        Категорійність;

·        Наявність педагогічного звання.

 

3.     Аналіз роботи ЛМК із зазначенням найважливішого, найціннішого досвіду, які форми і методи роботи виявились  ефективними за результативністю. Хто з учителів і в яких видах роботи брав участь, яка результативність.

 

4.     Оцінювання результативності всіх форм підвищення кваліфікації педагогів, методичного рівня (спираючись на результати навчання учнів, на рівень сформованості знань учнів з предмета):

·        Характеристика і аніліз форм підвищення кваліфікації, їхня результативність;

·        Стисле оцінювання рівня проведення різноманітних методичних заходів у рамках ЛМК;

·        Результати участі учасників ЛМК в методичних заходах на рівні ліцею, старостинського округу, району, області;

·        Проведення відкритих уроків і позакласних заходів (мета, форма, якість);

·        Застосування нових технологій, форм і методів навчання, порівняння їх за результативністю з попередніми (за рівнем знань учнів).

 

5.     Аналіз результативності навчальних досягнень учнів:

·        За підсумками моніторингових контрольних робіт;

·        За підсумками оцінювання за семестр і навчальний рік;

·        За підсумками ДПА.

6.     Підсумки роботи над науково-методичною проблемою ЛМК, використання досягнень перспективного педагогічного досвіду в практиці роботи вчителів.

 

7.     Досвід яких учителів пропонується для вивчення, впровадження, використання.

 

 

8.     Досвіди яких учителів занесені до районної картотеки ППД, обласного каталогу.

 

9.     Завдання на новий навчальний рік (оприраючись на аналіз не розвязаних проблем).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація самоосвіти  вчителів

                  Важливою формою підвищення наукового, фахового та методичного рівня вчителів є самоосвіта. У процесі самоосвіти  вчитель вивчає нову літературу з педагогіки, психології, методики викладання навчальної дисципліни, матеріали передового педагогічного досвіду, педагогічні та методичні журнали, збірники. Одним із видів самостійної діяльності вчителя є робота  над методичною темою, що є складовою методичної проблеми, над якою працює школа. Результати роботи вчитель оформлює як реферат чи доповідь, виступає на засіданні МК, педагогічних читання або науково-практичній конференції.

1.Зведена діагностична карта вчителів МК

№ п\п

ПІП

вчителя

Методична проблема, над якою працює вчитель

Шлях, метод,

 засіб; вид узагаль-

нення

Фахова проблема, над якою працює вчитель

Шлях, методи, засоби;

вид узагаль-

нення

Дата вико-

нання

Форма завершення роботи і звітності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Анкета (фактори, які впливають на розвиток і саморозвиток педагога (за Н.В.Клюєвою)

План самоосвіти

П.І.П вчителя______________________________________________________

Проблема, над якою працює __________________________________________

_________________________________________________________________

Дайте оцінку за 5-ти бальною шкалою факторам, які перешкоджають або стимулюють Ваш професійний розвиток.

1.     –„НІ”;

2.     –скоріше „НІ”, ніж „ТАК”;

3.     –і „ТАК”, і „НІ”;

4.     –СКОРІШЕ „ТАК”, НІЖ „НІ”;

5.     –„ТАК”;

Фактори, що заважають:

1)    Власна інерція.

2)    Розчарування внаслідок колишніх невдач.

3)    Відсутність підтримки у цьому питання з боку адміністрації.

4)    Негативне ставлення оточуючих.

5)    Стан здоровя.

6)    Нестача часу.

7)    Обмежені ресурси.

8)    Відсутність системи у цьому питанні  в МО.

9)    Відсутність обєктивної інформації.

10) Втрата зацікавленості до педагогічної діяльності.

11) Відсутність спеціалістів, досвід яких можна використати у власній педагогічній діяльності.

 

Стимулюючі фактори:

1)    Налагоджена система методичної роботи в школі.

2)    Наявність спеціалістів (курсів), у яких можна отримати необхідні консультації.

3)    Приклад і вплив колег.

4)    Підтримка та увага до цього питання з боку адміністрації.

5)    Зацікавленість педагогічною діяльність.

6)    Власний приклад адміністрації школи.

7)    Можливість отримати визнання в колективі.

8)    Новизна діяльності. Умови праці, можливість експериментувати.

9)    Можливість отримування матеріального заохочення.

10)          Потреба в самовдосконаленні.

11)          Атмосфера співпраці і підтримки, яка склалась у колективі.

Результати: бали, отримані у розділі „Фактори, що заважають”, сумуються: максимум -55 балів, мінімум -11 балів.

v 11 -27 балів –потреба в розвитку блокована. Усвідомлення неможливості професійного росту за обставин , що склалися;

v 28-33 бали –потреба в розвитку має нечітко визначений характер. Сумніви щодо можливості професійного зростання за умов, що склалися;

v 34 -44 бали –виражена потреба в розвитку. За умови організації відповідних умов має схильність до  професійного зростання;

v 45 -55 балів –чітко виражена потреба в розвитку. Висока оцінка умов, які сприяють професійному зростанню.

 

Так само здійснюється обчислення результатів за розділом „Стимулюючі фактори”.

Структурна схема самоосвітньої діяльності

 

 

 

 

 

 

 

Етапи самоосвітньої діяльності

1.     Підготовчий етап. Моніторинг рівня готовності  вчителів до самоосвітньої діяльності (внутрішні умови самоосвітньої діяльності).

2.     Організаційно-цільовий етап:

·        Моніторинг потреб учителів;

·        Консультування вчителів, щодо вибору цілей самоосвітньої діяльності;

·        Сумісна розробка програми самоосвітньої діяльності;

·        Вибір оптимальної моделі участі вчителів у внутрішньошкільній  методичній роботі, яка забезпечує ефективність росту майстерності  вчителя;

·        Вивчення зв’язків між цілями самоосвіти і внутрішньошкільної методичної роботи.

3.     Діяльнісний етап. Запровадження методик, форм, технологій результативної діяльності. Взаємообмін. Корекція. Самокорекція.

4.     Узагальнюючий етап. Оцінка та самовдосконалення через самоосвітню діяльність. Моніторинг результативності самоосвітньої діяльності. Звітування про самоосвітню діяльність.

 

 

 

 

Алгоритм роботи вчителя

 над індивідуальною науково-методичною проблемою

1.     Вибір теми (проблеми) індивідуальної науково-методичної роботи:

·        Ознайомлення із літературою;

·        Ознайомлення із нормативними документами;

·        Вивчення наявного прогресивного-педагогічного досвіду з проблемами дослідження.

2.     Детальне ознайомлення з проблемою засобами літературних джерел:

·        Складання картотеки літературних джерел;

·        Виписки з літературних джерел.

3.     Остаточне формулювання теми і розробка попереднього варіанту плану роботи над реалізацією індивідуальної науково-методичної проблеми:

·        Обґрунтування вибору теми;

·        Актуальність і новизна;

·        Формулювання мети та завдань дослідження;

·        Вибір адекватних методів та засобів дослідження;

·        Остаточна розробка плану роботи з коректизацією термінів виконання.

4.     Формулювання гіпотези дослідження , вибір та розробка моделей, інноваційних технологій педагогічної діяльності.

5.     Впровадження інновацій у власну педагогічну практику.

6.     Аналіз та оцінювання результатів роботи над індивідуальною науково-методично проблемою, чи підтвердилась гіпотеза, висунута на початку дослідження? Формулювання висновків та пропозицій.

7.     Оформлення роботи (видання брошури, методична папка з описом власного досвіду, стаття в друкованих педагогічних виданнях тощо), звіт перед колегами про здобуті результати.

 

Складання творчого звіту про самоосвіту

1.     Ваші три головні якості як вчителя.

2.     Що нового принесли цього року Ви з собою в ліцей?

3.     Ваша вчительська філософія.

4.     Як Ви досягаєте правдивості від дітей?

5.     Ви впевнені, що ваші учні обдаровані та талановиті?

6.     Що для вас є найголовнішим у стосунках з батька та адміністрацією ?

7.     Який найбільший недолік у Ваших стосунках з учнями?

 

Памятка з питань впровадження державних стандартів

·        Державний стандарт –основний документ, яким повинні користуватися вчителі-предметники в загальноосвітніх навчальних закладах всіх типів;

·        Виконання вимог Державного стандарту є обовязковим для всіх навчальних закладів, що надають загальну середню освіту;

·        Якщо вчитель не забезпечує якості знань на рівні Державного стандарту , ставиться питання щодо його відповідності на посаді;

·        Необхідно проводити постійний моніторинг якості предметної освіти;

·        Доцільно взяти участь у конкурсі навчальних програм з предметів;

·        Необхідно вивчити вимоги Державного стандарту до рівня загальноосвітньої  предметної підготовки учнів, критерії обовязкових  результатів навчання;

·        Доцільно розробити в кожному закладі заходи щодо реалізації Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державного стандарту  базової і повної загальної середньої освіти» від 14 січня 2004 року № 24;

·        Провести засідання МКЛ, педагогічних рад, семінарів, на яких розглянути шляхи реалізації Державного стандарту базової і середньої освіти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Критерії оцінювання навчально-матеріальної бази кабінету географії

            Критерії оцінювання навчально-матеріальної бази кабінету географії розроблені у відповідності до Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів та Положення про огляд-конкурс кабінетів загальноосвітніх навчальних закладів. Можуть бути використані під час оформлення  кабінету географії та проведення конкурсу-огляду кабінетів географії.

Максимальна кількість балів -220

№ п\п

Зміст навчально-матеріальної бази кабінету

Максимальна кількість балів

Примітка

І. Документація

16

 

1.

Паспорт кабінету

2

 

2.

Положення про кабінет

2

 

3.

Інвентарна книга

2

 

4.

План роботи кабінету на поточний рік

2

 

5.

Перспективний план дообладнання кабінету

1

 

6.

Розкладів уроків і позакласних заходів, що проводяться в кабінеті

1

 

7.

Правила техніки безпеки при проведенні навчально-виховного процесу, а саме:

 

 

7.1

Журнал реєстрації інструкцій з техніки безпеки

1

 

7.2

План-схема евакуації

1

 

7.3

Акт-дозвіл на проведення занять в кабінеті

1

 

7.4

Попереджувальні знаки біля розеток (22О В)

1

 

7.5

ПІП відповідального за протипожежну безпеку в кабінеті

1

 

8

Критерії навчальних досягнень з географії

1

 

ІІ. Забезпечення кабінету спеціальним обладнанням і меблями

36

 

1.

Робочий комплект меблів для вчителя, їх вигляд

2

 

2.

Робочий комплект для учнів в достатній кількості, їх вигляд

5

 

3.

Маркування столів (парт) за зростом учнів

2

 

4.

Наявність кольорової вимірювальної вертикальної лінійки (біля дверей)

2

 

5.

Класна дошка:

 

 

5.1

Екран

1

 

5.2

Магнітна основа для наочних навчальних посібників

1

 

5.3

 Креслярські інструменти

1

 

6

Секційна шафа для збереження  навчального обладнання

5

 

7.

Технічні засоби навчання:

 

 

7.1

Комплект ТЗН (мультимедійні засоби навчання, комп’ютер, відео-, аудіо магнітофон, телевізор, діапроектор, епіпроектор та ін)

7

 

7.2

Екранно-звукові посібники (диски, відео-, аудіо касети, діафільми, діапозитиви, слайди, грамплатівки)

7

 

ІІІ. Навчально-методичне забезпечення

125

 

1.

Навчальні програми з предмета, програми спецкурсів, факультативів, за профілем навчання

3

 

2.

Підручники на кожного учня і вчителя

5

 

3.

Бібліотека методичної і спеціальної літератури

10

 

4.

Навчально-методичні комплекти:

 

 

4.1

Збірники завдань для тематичного оцінювання, олімпіад, ДПА, тестові завдання

5

 

4.2

Матеріали передового педагогічного  досвіду

2

 

4.3

Інструкції до практичних робіт

2

 

4.4

Календар погоди і умовні знаки до нього

4

 

4.5

Творчі роботи учнів

4

 

4.6

Розробки позакласних навчально-виховних заходів

5

 

5.

Наочні посібники (друковані, саморобні):

 

 

5.1

Колекції гірських порід і мінералів

5

 

5.2

Гербарії

3

 

5.3

Навчальні демонстраційні прилади, глобуси

10

 

5.4

Моделі, макети

10

 

5.5

Таблиці

25

 

5.6

Географічні карти

20

 

6

Поурочна тематична картотека(по класах і темах)

12

 

ІV. Оформлення кабінету

33

 

1.

Табличка на вхідних дверях із назвою кабінету

2

 

2.

Озеленення приміщення кабінету

5

 

3.

Естетичність оформлення

5

 

4.

Освітлення

5

 

5.

Наявність постійних робочих стендів

5

 

6.

Змінне оформлення

5

 

7.

Виставка кращих зошитів учнів, контурних карт, творчих робіт тощо.

5

 

V.Додаткові бали

10

 

1.

Додаються навчальному кабінету за організацію інноваційної діяльності, створення кращих умов для навчально-виховного процесу, оригінальність в обладнанні й  оформленні кабінету.

 

 

 

Підсумки оцінювання

1.     Кабінет географії оцінює комісія навчального закладу у складі : заступника директора з НВР –голова комісії, голова ПК –заступник голови комісії, один-два вчителі –члени комісії.

2.     Результати оцінювання затверджує директор школи (не менше 2 разів на рік).

3.     На момент оцінювання комісія визначає стан кабінету географії (у %) за формулою: кількість набраних балів поділити на максимальну кількість балів (220) і помножити на 100 %.

4.     Директор школи видає наказ по школі (січень, серпень).

5.     Оплата вчителю за завідуваня кабінетом визначається директором школи (наказом по школі) у випадку, якщо оцінка кабінету становить 62 % і більше, згідно з установленими нормами оплати.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             Алгоритм роботи МКЛ на навчальний рік

 

Вересень

 

1.     Діагностика професійної, методичної підготовки, професійних потреб учителів.           до 10.09

2.     Вивчення нормативно-правової бази, методичних рекомендацій щодо викладання предметів у навчальному році. до 05.09

3.     Планування роботи, розгляд і затвердження річного плану роботи на методичній раді. До 25.09

4.     Затвердження науково-методичної проблеми ЛМК на методичній раді. До 25.09

5.     Організація роботи з молодими вчителями. До 20.09

6.     Складання графіка відкритих уроків учителів, позакласних заходів з предмета. До 20.09

7.     Складання графіка атестації на навчальний рік, курсової перепідготовки вчителів, звітив про її результативність. До 30.09

8.     Затвердження індивідуальних тем самоосвіти вчителів. До 25.09

9.     Корекція календарних планів учителів, проведення співбесід щодо знання вимог програм, календарного планування, затведження планів. До 10.09

10.           Складання технологічних карт вивчення предметів, здача їх заступнику директора з НВР. До 20.09

11.           Проведення вхідного діагностичного контролю знань учнів.(ВДК). До 12.09

12.           Обробка і аналіз результатів ВДК, складання програм повторення навчального матеріалу вчителями.

13.           Організація творчо-пошукової, науково-дослідницької роботи учнів. Складання графіка запланованої участі учнів закладу в інтелектуальних змаганнях на навчальний рік.

14.           Проведення організаційного засідання ЛМК, вивчення нормативних документів, визначення конкретних завдань і доручень членам методичної комісі, затвердження річного плану роботи. До 05.09

15.            Складання графіка роботи і програм „Школи олімпівського резерву”, клубу „Шлях до МАН”, предметної секції наукового товариства. До 15.09

16.           Проведення занять „Школи олімпійського резерву”, клубу „Шлях до МАН” 14.09

17.            Складання паспортів забезпечення навчально-виховного процесу в кабінетах. До 20.09

жовтень

 

1.     Підготовка учнів до І етапу Всеукраїнської предметної олімпіади.

 

2.     Проведення атестації навчальних кабінетів. До 25.10

 

3.     Перевірка ведення класних журналів, журналів факультативних занять.

 

4.     Підготовка і проведення методичної наради спільно з учителями початкової школи з питання наступності в навчанні між початковою і основною школами. До 31.10

 

          5. Відвідування уроків молодих учителів, уроків у новостворених класах ( 5-х, 10-х).

 

           6.Участь у засіданнях методичної ради ліцею, творчої групи.

          7.     Проведення І етапу Всеукраїнської предметної олім­піади, визначення     переможців і учасників II етапу.

       8. Проведення предметного тижня.       21-27.10.

        9.  Контроль за відвідуванням учителями районних по­стійно діючих семінарів.

·           10      Забезпечення участі вчителів ліцею в районному етапі професійного конкурсу «Учитель року».

·              11. Контроль за участю вчителів ММК у підготовці і проведенні педагогічної ради ліцею.

·               12.  Засідання ЛМК.               До 28.10

·            13.     Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубу «Шлях до МАН».

Листопад

1. Підготовка учнів до II етапу Всеукраїнської пред­метної олімпіади.         До 15.11

2.      Перевірка стану проведення факультативів, спец­курсів, додаткових занять.

3.      Контроль за участю учнів у II етапі Всеукраїнської предметної олімпіади.

4.      Вивчення рівня педагогічної майстерності вчите­лів з метою атестації: відвідування уроків, позакласних заходів, співбесіди щодо оформлення досвіду ро­
боти.

5.      Контроль за роботою вчителів у районному мето­дичному об'єднанні та інших методичних структу­рах.

6.      Підбиття підсумків II етапу Всеукраїнських пред­метних олімпіад.

7.      Підготовка учнів до участі в міських предметних олімпіадах та III етапі Всеукраїнських предметних олімпіад.

8.      Участь учителів методичної комісії в роботі психолого-педагогічного семінару.

9.      Взаємоперевірка ведення учнівських зошитів.

10.Підготовка текстів для підсумкових контрольних робіт за І семестр.      До 30.11

Грудень

1. Завдання членам ЛМК до районних січневих мето­дичних об'єднань.

2.     Підготовка і участь у роботі психолого-педагогічно­го семінару.

3.     Відвідування уроків учителів, що атестуються.

 4.Проведення підсумкових контрольних робіт за І се­местр.                До 15.12

5.      Перевірка виконання графіка контрольних, лабора­торних, практичних робіт, тематичного оцінюван­ня, виконання навчальних програм.      До 20.12

6.      Перевірка ведення поурочних планів учителями ме­тодичного об'єднання.      До 15.12

7.      Тематична перевірка «Педагогічна підтримка учнів з початковим рівнем навчальних досягнень».

8.Аналіз результатів підсумкових семестрових контр­ольних робіт, розробка рекомендацій щодо подо­лання виявлених недоліків.      До 15.12

9.Засідання предметної методичної комісії (об'єднан­ня).         До 28.12

10. Підготовка учнів ліцею до конкурсів-захистів твор­чо-пошукових і науково-дослідницьких робіт.

11. Відкрите засідання предметної секції шкільного І наукового товариства. Шкільний конкурс-захист  учнівських творчих робіт.                      До 15.12

12. Аналіз виконання плану роботи ЛМК за І семестр,  здача інформації в методичний кабінет. До 28.12

Січень

1.   Участь учителів у роботі районного предметного ме­тодичного об'єднання.                         До 10.01

2.   Підготовка і участь у районній методичній виставці.

3.   Проведення співбесід із самоосвіти, результати ро­боти вчителів над індивідуальними методичними та фаховими темами, їх роботи над обласною науково-методичною проблемою.                      До 15.01

4.   Вивчення інструктивно-методичних рекомендацій.

До 05.01

5.   Інструктаж з календарного планування на II семестр.                                                  До 05.01

6.   Співбесіди з календарного планування, організації повторення навчального матеріалу. Захист і затвер­дження календарних планів.                 До 15.01

7.   Тематичний контроль відповідно до річного плану ліцею.

8.   Аналіз успішності учнів за І семестр, складання корекційних програм для учнів, що встигають на по­чатковому рівні.                                   До 10.01

9.   Складання графіка консультацій і визначення зав­дань екстернам.

10. Районний конкурс,захист науково-до­слідницьких робіт з предмета.               До 28.01

11. Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубу «Шлях до МАН».

Лютий

1.   Перевірка роботи шкільних гуртків, факультативів, спецкурсів з математики.                      До 20.02

2.   Підготовка відгуків про роботу вчителів, які атесту­ються.                                                  До 20.02

3.   Експертиза досвіду роботи вчителів, які атестуються на присвоєння (підтвердження) педагогічних звань і встановлення (підтвердження) вищої кваліфіка­ційної категорії.                                   До 15.02

4.   Творчі звіти вчителів, які атестуються.        До 25.02

5.   Обговорення тд підготовка до друку матеріалів учи­телів методичної комісії.              До 28.02

6.   Проведення і відвідування відкритих уроків учите­лів у ліцеї і районі.

7.   Участь у роботі науково-методичної ради ліцею.

8.   Контроль за відвідуванням учителями методичної комісії, районних постійно діючих методичних семінарів, інших структур.

9.   Засідання предметної методичної комісії (об'єднан­ня).

10. Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубів «Шлях до МАН», «Абітурієнт-клас».

Березень

1.Презентація досвіду роботи вчителів ШМО, які атестуються.                                        До 20.03

І 2. Вивчення результативності відвідування вчителями районних методичних семінарів, «Школи станов­лення педагогічної майстерності» тощо.

3.   Корекція календарних планів (за необхідністю).

4.   Затвердження відгуків про роботу вчителів, які атес­туються.                                               До 20.03

5.   Представлення досвідів роботи вчителів, які атес­туються в районну експертну комісію з метою за­несення їх до картотеки «Творчі здобутки освітян  району».                            До 10.03

6.   Представлення досвідів роботи вчителів до районної експертної комісії з метою занесення їх до обласно­го каталогу «Педагогічні перлини освітян Черняхівщини» та на обласний ярмарок «Педагогічні здо­бутки освітян Житомирщини».       До 10.03

7.   Проведення і відвідування відкритих уроків у ліцеї, районі.

8.   Участь учителів методичної комісії в підготов­ці і роботі районного методичного об'єднання.

9.   Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубів «Шлях до МАН», «Абітурієнт-клас».

Квітень

1.   Вивчення інструктивно-методичних рекомендацій, наказів, листів МОН України, управління освіти, обласної та районної адміністрації, обласної та районної Ради,  наказу  відділу освіти  щодо організованого закінчення навчального року та підготовки і проведенню державної підсум­кової атестації учнів випускних класів.  До 10.04

2.   Участь у засіданні шкільної атестаційної комісії.

3.   Перевірка виконання навчальних планів і про­грам.

4.   Перевірка роботи вчителів щодо узагальнення, по­вторення і систематизації навчального матеріалу та підготовки учнів до складання ДПА.     До 20.04

5.   Перевірка наявності в навчальних кабінетах розді­лу щодо підготовки учнів до державної підсумкової атестації:

•   наявність куточків «Готуємось до державної підсум­кової атестації»;

•   естетичність оформлення;

•   наявність зразків завдань;

•   поради учням щодо підготовки до ДПА;

•   наявність графіка консультацій;

•   рекомендована література;

•   методичні матеріали.                                 Д 10.04

6.   Проведення засідання методичної предметної комі­сії (об'єднання).

7.   Підготовка і проведення Тижня науки.

8.   Підбиття підсумків роботи щодо виконання про­грами закладу «Обдаровані діти — надія Черняхівщини» (підготовка зведеного аналізу участі учнів за­кладу в предметних олімпіадах та конкурсах різних рівнів).                                                До 20.04

9.   Підготовка текстів для підсумкових семестрових і річних контрольних робіт.                   До 25.04

\ 10. Обговорення та підготовка до друку методичних ма­теріалів учителів методичної комісії 30.04

 11. Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубів «Шлях до МАН», «Абітурієнт-клас».

Травень

1.   Проведення підсумкових контрольних робіт за тек­стами адміністрації.                              До 15.05

2.   Аналіз результатів контрольних робіт, визначення перспектив роботи щодо підвищення якості освіти.

3.   Звіт молодих учителів і їх наставників про роботу.

4.   Проведення анкетування вчителів щодо оволодіння питаннями проблемної теми області.    До 25.05

5.   Відвідування уроків учителів з метою перевірки ор­ганізації повторення і систематизації знань.

6.   Проведення інформаційної години, заходів, при­свячених всесвітньому Дню науки. 17.05.

7.   Складання графіка навчальних екскурсій і навчаль­ної практики з предмета, визначення змісту екскур­сій і практики.                                      До 25.05

8.   Розробка проекту плану роботи шкільної предмет­ної методичної комісії (об'єднання) на наступний навчальний рік.                                    До 25.05

9.   Перевірка проведення консультацій до ДПА.

10. Підготовка належної документації до ДПА.

11. Підготовка посібників, паперу для проведення ДПА.

12. Підготовка і проведення творчого звіту робо­ти шкільної методичної предметної комісії (об'єд­нання).                                                До 30.05

Червень

1.   Аналіз успішності учнів з предмета за II семестр і за рік.

2.   Організація і проведення ДПА з предмета. До 25.06

3.   Аналіз результатів державної підсумкової атестації в порівнянні з результатами успішності за рік.

До 28.06.

4.   Завдання членам методичної комісії стосов­но серпневих педагогічних конференцій, підготов­ки районної методичної виставки.

5.   Організація та проведення екскурсій і навчальної практики з предмета. 01.06.—15.06.

6.   Здача оформленого звіту про роботу шкільної пред­метної методичної комісії в РМК.         До 25.06

1. Проведення занять «Школи олімпійського резер­ву», клубів «Шлях до МАН», «Абітурієнт-клас».

Література

1.  ВознюкЛ., Козловська О., ХарлашЛ. Методичний порадник для керівників шкіл.— Дніпропетровськ: Просінь, 2002.

2.  Гребенкина Л. К., Анциперова Н. С. Технология управленческой деятельности заместителя директора школи.— М.Щентр «Педагогический поиск», 2002.

3.  Державний стандарт базової і повної загальної середньої осві­ти // Інформаційній збірник МОН України.— 2004.— № 1.

4.  Національна доктрина розвитку освіти України // Джере­ло.- 2002.- № 9, 10.

5.  Нікітіна І. П., Нікітін Ю. О., Шеліхова В. В. Шкільне ме­тодичне об'єднання.— X.: Основа, 2005.

6.  Сиротенко Г. О. Шляхи оновлення освіти. Науково-мето­дичний аспект.— X.: Основа, 2003.

1. Леонова Г. Г. Рекомендації щодо організації методичної роботи з педагогічними кадрами . Математика в шко­лах України.— 2003.— № 25.

8. Завуч.- 2004, 2005.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО
Директор Жадьківського колегіуму
Олександр ПРУТ

План 
заходів щодо протидії булінгу та жорстокому поводженню з дітьми

Назва заходу
Дата проведення
Відповідальний
1
Довести до відома всіх класних керівників про нормативно-правові акти України щодо протидії булінгу та жорстокому поводженню з дітьми
ІІ семестр
Заступник директора з НВР

2
Забезпечити неухильне виконання педагогічними працівниками колегіуму Конвенції ООН «Про права дитини», Закону України «Про охорону дитинства» законодавств України в галузі освіти в частині збереження фізичного, духовного, психічного здоров’я та поваги до людської гідності дитини
Протягом
року
Заступник директора з НВР

3
Під час відвідування учнів вдома з’ясовувати умови проживання та виховання дітей в родинах з метою виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та недопущення фізичного, психічного, сексуального і економічного насильства над дітьми
Посеме-
строво
Класні керівники, соціальний педагог
4
В разі виявлення фактів насильства над дітьми негайно надавати інформацію відповідним правоохоронним органам
За потребою
Заступник директора з НВР
5
Забезпечити систематичне оновлення банку даних сімей, де існують випадки вчинення насильства в сім’ї або виникає реальна загроза його вчинення
За потребою
Педагог-організатор
6
Пропагувати під час навчально-виховного процесу формування навичок здорового способу життя серед дітей та молоді, запровадження високої педагогічної культури, толерантного ставлення до дітей

Протягом семестру
Педагогічний колектив
7
Надавати практичну допомогу у проведенні виховних годин, тренінгів в класних колективах колегіуму з питань попередження домашнього насильства
За потребою
Соціальний педагог, практичний психолог колегіуму
8
Розміщувати довідкову інформацію щодо соціального і правового захисту постраждалих від насильства та роботу «телефону довіри»
Протягом року
Адміністрація колегіуму,
класні керівники
9
Провести з учнями бесіди, круглі столи щодо протидії булінгу та жорстокому поводженню з дітьми
ІІ семестр

Класні керівники
10
Перегляд відеороликів «Булінг в школі та як з ним боротися», «Діти проти насильства».
Протягом року
Соціальний педагог, практичний психолог колегіуму
11
Проводити індивідуальну роботу в класах навчального закладу з особами «групи ризику» з питань попередження насильства в сім’ї
Протягом року
Соціальний педагог, практичний психолог колегіуму
12
Анкетування, тренінги, бесіди щодо протидії булінгу та жорстокому поводженню з дітьми
Протягом року
Соціальний педагог, практичний психолог колегіуму
13
Інформацію про проведену роботу розміщувати на сайті колегіуму
Протягом року
Адміністрація





ПЛАН
роботи щодо запобігання бездоглядності, безпритульності, жебракування, бродяжництву, вживання наркотичних та психотропних речовин, захворювання на СНІД              серед здобувачів освіти
№ п/п
зміст заходів
Термін виконання
Відповідальний
1
Аналіз охоплення навчанням дітей шкільного віку
Вереснень
Соц.педагог, кл. керівники
2
Визначити категорії родин, що вимагають індивідуального підходу, таких як неблагонадійні, неповні, багатодітні, молоді, родини біженців, родини, які мають всиновлених дітей або дітей під опікою
Постійно
Соц.педагог, кл. керівники
3
Забезпечити якісне проведення цільових профілактичних оглядів здобувачів освіти з метою раннього виявлення осіб, які схильні до вживання алкогольних напоїв, наркотичних, токсичних, психотропних речовин
Постійно
Адміністрація,
медсестра
4
Здійснення соціально-педагогічного патронажу дітей із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах
Постійно
Соціальний педагог
5
Здійснювати контроль щодо соціального захисту дітей та охорони дитинства в колегіумі
Постійно
Соціальний педагог,
практичний психолог
6
Залучення дітей до загальноколегіумних заходів
Постійно
ЗДНВР,
соціальний педагог
7
Відвідування батьків за місцем роботи

Соціальний педагог,     кл. керівники
8
Проводити роботу щодо взаємного інформування відділів кримінальної поліції у справах дітей УМВС України, служб у справах дітей сектору освіти про дітей, які не навчаються, вчинили злочини, правопорушення, схильні до вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництва та жебракування
2018-2019
н. р.
Адміністрація,
кл. керівники, соціальний педагог
9
Ініціювати притягнення до адміністративної відповідальності батьків та осіб, що їх замінюють за неналежне виконання батьківських обов’язків
2019-2020  н. р.
Адміністрація,
кл. .керівники
  

ПЛАН
заходів щодо забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та формування здорового способу життя серед здобувачів освіти
п/п
Назва заходу
Термін проведення
Відповідальні
1.
Ознайомити педагогів, учнів та батьків із розпорядчими документами щодо протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу
Протягом року
Адміністрація колегіуму
2.
Провести моніторинг та оцінити якість та ефективність заходів зі здобувачами освіти, які проводяться класними керівниками та вчителями-предметниками з даного питання
Листопад-грудень

Практичний психолог

3.
Провести конкурс листівок та плакатів серед учнів колегіуму з метою формування здорового способу життя
Листопад-грудень
Учитель образотворчого мистецтва

4.
Проводити роботу з батьками щодо формування здорового способу життя у дітей через проведення батьківських зборів
Постійно
Класні керівники
5.
Активізувати введення інноваційних форм профілактичного впливу на дітей та підлітків щодо прищеплення навичок ведення здорового способу життя через створення здоров’язберігаючих проектів
Постійно
Вчитель основ здоров´я

Педагог-організатор
6.
Проводити профілактичну роботу щодо запобігання зараження ВІЛ-інфекцією/СНІДом та формування здорового способу життя серед учнів колегіуму вчителями-предметниками в урочний і позаурочний час
Постійно
Вчителі біології та  фізичного виховання
7.
Поновити інформацію в куточках здоров’я щодо профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та формування здорового способу життя в учнів колегіуму
Протягом року
Соціальний-педагог, медсестра
8.
Активізувати співпрацю з державними установами, громадськими, благодійними організаціями, закладами здоров’я з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та формування здорового способу життя серед дітей і підлітків
Протягом року
ЗДНВР
9.
Активізувати роботу практичного психолога, соціального педагога щодо формування психологічної культури та психологічного здоров’я через проведення тренінгів, індивідуальних бесід, практичних занять, консультацій для дітей та їх батьків
Постійно
Психолог, соціальний педагог
10.
Створити в бібліотеці колегіуму добірку спеціалізованої літератури з питань профілактики ВІЛ-інфекції/ СНІДу та формування здорового способу життя у здобувачів освіти
Грудень
Бібліотекар
11.
Сприяти формуванню толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. Забезпечити проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань формування толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих дітей
Протягом року
Педколектив, медсестра.



План 
заходів щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх

Заходи

Дата проведення
Відповідальний
1
Взяти участь у Всеукраїнській акції «Урок»
Вересень
Заступник директора з НВР, соціальний педагог, класні керівники
2
Не допускати порушень щодо виконання вимог Закону України «Про освіту» та забезпечити умови для здобуття неповнолітніх загальної середньої освіти
Протягом року
Директор колегіуму

3
Обговорення на нарадах, педагогічних радах щодо проведення діяльності з питань формування здорового способу життя та шкідливого впливу на здоровя дітей алкоголю, тютюну, наркотичних речовин
Протягом року
Адміністрація колегіуму, соціальний педагог,
практичний психолог
4
Продовжити роботу ради з профілактики правопорушень, злочинності й бездоглядності
Протягом року
Директор колегіуму, заступник директора з НВР
5
У центрі роботи по попередженню протиправних дій серед неповнолітніх поставити індивідуальну роботу. З цією метою провести психолого-педагогічне діагностування важковиховуваних учнів
Протягом року
Практичний психолог
6
Систематично подавати класним керівникам допомогу в роботі з учнями, схильними до правопорушень, та тих, хто виховується у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах
Протягом року
 Заступник директора з НВР, соціальний педагог
7
Поповнити банк даних учнів, які схильні до правопорушень
До 29.09
Заступник директора з НВР, соціальний педагог
8
Своєчасно виявляти функціонально-неспроможні сім’ї та в разі необхідності інформувати про них службу в справах дітей та сім’ї, управління освіти і науки
Протягом року
Заступник директора з НВР, соціальний педагог
9
Широко використовувати можливості навчальних предметів та позакласної виховної роботи для впровадження у свідомість здобувачів освіти знань про шкідливість алкоголю, тютюнопаління, наркоманії

Постійно
Учителі-предметники,
класні керівники
10
Залучати до організації антиалкогольної пропаганди працівників правоохоронних органів та медичних установ
Постійно
Адміністрація колегіуму
11
Впроваджувати різноманітні форми організації дозвілля учнів як альтернативу способу життя, який шкодить здоров’ю
Постійно
Педагог-організатор
класні керівники
12
Провести у колегіумі Всеукраїнський тиждень права
Жовтень
Учитель правознавства
13
Спільно з службою у справах дітей і сім’ї та кримінальною поліцією притягати до відповідальності батьків, які зловживають спиртним та своєю поведінкою штовхають дітей до нездорового способу життя, не відвідують колегіум без поважних причин

Постійно
Адміністрація , соціальний педагог
14
Встановити суворий контроль за здобувачами освіти з педагогічно неспроможних сімей. Залучати дітей до позакласних та позаколегіумних заходів
Постійно
Соціальний педагог, педагог-організатор
15
Систематично проводити із здобувачами освіти заняття на антиалкогольну та антитютюнову тематику, організувати зустрічі з працівниками медичних закладів та правоохоронних органів
Постійно
Класні керівники,
медсестра
16
Не допускати в колегіумі заходів, пов’язаних із вживанням спиртних напоїв
Протягом року
Адміністрація колегіуму
17
Організувати змістовне дозвілля та зайнятість здобувачів освіти у позаурочний час
Протягом року
Класні керівники, педагог-організатор
18
Організувати ефективну роботу гуртків, спортивних секцій, забезпечити гуртковою роботою дітей з девіантною поведінкою та дітей із соціально-незахищених категорій.
Вересень
Адміністрація,
педагог-організатор
19
Організувати книжкову виставку про шкідливість алкоголю, тютюнопаління, наркоманії
Постійно
Бібліотекар
20
Вивчити працевлаштування випускників 9 та 11 класів колегіуму. При потребі негайно подати допомогу в продовженні навчання або працевлаштування
До 01.11
Заступник директора з навчально-виховної роботи,
класні керівники

21
Провести бесіди, виховні години, години спілкування щодо попередження злочинності

 Протягом року
Класні керівники





                                                                    ПЛАН                                                                    
 заходів щодо запобігання поширенню наркоманії, тютюнокуріння та вживання алкогольних напоїв серед дітей та учнівської молоді  Жадьківського колегіуму

п/п
Заходи
Термін виконання
Відповідальні
1.
Створення інформаційних куточків з «телефонами довіри». Пам´яток для здобувачів освіти з інформацією про небезпеки, пов´язані із вживанням психоактивних речовин
Вересень-
листопад

Педагог-організатор
2.
Забезпечити своєчасне виявлення сімей, які потрапили у складні життєві обставини, їх облік, систематичну перевірку матеріально-побутових умов утримання і виховання неповнолітніх

Постійно
Соціальний педагог, практичний психолог, класоводи та класні керівники
3.
Проводити тижні правових знань та просвітницьку діяльність, спрямовану на формування негативного ставлення здобувачів освіти до протиправних дій
Жовтень
Заступник директора з НВР, учитель правознавства, класоводи та класні керівники
4.
Провести тиждень основ здоров´я (7 грудня1987 р. Генеральна Асамблея ООН установила Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиків)
Грудень
Учитель основ здоров´я, класоводи та класні керівники
5.
Встановити контроль над здобувачами освіти, які мають прояви асоціальної поведінки.
Організувати консультпункти для батьків з питань здорового способу життя
Протягом року
Класоводи та класні керівники
6.
Розглянути питання щодо запобігання поширенню наркоманії, тютюнокуріння та вживання алкогольних напоїв серед дітей та учнівської молоді на нараді при директорові колегіуму
Березень
Заступник директора з НВР, соціальний педагог та практичний психолог
7.
Активізувати роз’яснювальну роботу серед батьків щодо їх відповідальності за створення належних умов для навчання
ІІ півріччя
Адміністрація колегіуму, класоводи та класні керівники
8.
Постійно виносити питання щодо профілактики правопорушень серед здобувачів освіти до порядку денного загальноколегіумних батьківських зборів
Постійно
Заступник директора з НВР
9.
Активізувати роботу щодо залучення здобувачів освіти колегіуму до гурткової роботи у закладах позашкільної освіти району. Зосередити увагу при цьому на підлітках, схильних до правопорушень
ІІ півріччя
Адміністрація колегіуму, класоводи та класні керівники
10.
Проводити уроки, бесіди, години спілкування з метою пропаганди здорового способу життя серед здобувачів освіти
Протягом року
Класоводи та класні керівники
11.
Здійснити перегляд фільмів, слайд-подорожей, мультимедійних програм: «Наркоманія», «Головне – боротися!», Бережіть дітей від наркоманії», «Профілактика вживання наркотиків»
Березень
Педагог-організатор
12.
Створити банк даних дітей з девіантною поведінкою, які схильні до правопорушень, перебувають на внутріколегіумному обліку
Протягом року
Соціальний педагог
13.
Співпрацювати з працівниками кримінальної поліції у справах неповнолітніх, служби у справах дітей, центру соціальних служб дітей та молоді з метою проведення спільних заходів щодо профілактики поширення алкоголізму та наркоманії у здобувачів освіти колегіуму
Протягом року
Адміністрація колегіуму
14.
Провести Всеукраїнський урок здоров´я   (7 квітня у Всесвітній день здоров´я)
7 квітня
Педагог-організатор, учителі основ здоров´я та фізичної культури, класоводи та класні керівники
15.
Активізувати роботу батьківського всеобучу з питань здоров´я дітей та підлітків, батьківських лекторіїв
Протягом року
Адміністрація колегіуму
16.
Участь у районному фестивалі-конкурсі «Молодь обирає здоров´я»
Квітень
Педагог-організатор

Заступник директора з НВР           Олена ДЕМИДЕНКО


Основи лісництва

(програма курсу)




Програму підготували:
Вчитель Основ лісництва Олександр Ковтонюк,
Науковий керівник Наталія Андрєєва.




Схвалено методичною радою
Жадьківського колегіуму
Засідання №2 від 15.12.08 р.


Пояснювальна записка


Завдання курсу:
-                     розвиток у школярів пізнавального інтересу до вивчення лісництва;
-                     формування ключових компетенцій: соціальних, полікультурних, інформаційних, комунікативних, саморозвитку та самоосвіти;
-                     розвиток загальнонавчальних та пізнавальних умінь, способів діяльності у сфері лісництва;
-                     формування емоційно-ціннісного ставлення учнів до навколишнього середовища на основі знань про ліс.

Програма розподіляється за роками навчання таким чином:
10 клас – 175 годин, 5 годин на тиждень.
11 клас – 140 годин, 4 год на тиждень.                    

    Основу змісту становлять об’єкти лісу, теоретичні знання про них та методи і шляхи дослідження.
   Застосування практичних методів забезпечує наукову достовірність навчального матеріалу, розкриває сутність явищ і процесів у їхньому зв’язку, знайомить з методами наукових досліджень, розкриває уяву, сприяє формуванню професійних переконань.
   У зв’язку з цим до кожної теми програми пропонується тематика практичних робіт, що мають здійснюватися з урахуванням матеріальної бази та умов школи.
   Перелік обов’язкових для вивчення об’єктів і процесів лісництва, загальнонавчальних і спеціальних умінь, способів діяльності, формування яких відбувається при вивченні лісництва, у програмі розподілено на 3 розділи:
-                     «Лісівництво»,
-                     «Лісова таксація»,
-                     «Лісобудова».

    По класах матеріал розподілено так:
10 клас – розділ І та ІІ.
11 клас – розділ ІІ  (продовження) та ІІІ.
   У 10 класі вивчення курсу починається із вступу, в якому акцентується увага на взаємозв’язку людини і природи.

Розділ І
  Лісівництво
І. Лісівництво – 11 год
1. Вступ. Деревні породи та їх властивості.
Практична робота. Визначення деревних порід та властивостей.
2. Хвойні породи.
Екскурсія. «Лісові насадження нашої місцевості».
3. Листяні породи.
Практична робота. Збір насіння листяних дерев.
4. Будова дерева. Практична робота.
5. Грунтове та повітряне живлення рослин.

ІІ.Основи лісівництва – 21 год.
1.                 Основи науки про ліс. Ліс та його компоненти.
2.                 Класифікація лісу.
3.                 Поняття  про типи лісу.Практична робота. Збір рослин для гербарію.
4.                 Мінливість дерев у лісі. Практична робота. Визначення типу лісу.
5.                 Лісове середовище та його фактори.
6.                 Значення світла і тепла.
7.                 Значення вітру та опадів.


ІІІ. Вирубка лісу та лісовідновлення – 24 год.
1.                 Відновлення лісу.
 Практична робота. Догляд за рослинами у лісорозсаднику.
2.                 Оцінка стану природного відновлення.
3.                 Рубки лісу. Класифікація рубок.
 Практична робота. Рубки лісу.
4.                 Суцільні рубки.
Практична робота. Суцільна рубка.
5.                 Суцільні концентровані рубки.
6.                 Поступові рубки. Рівномірні поступові рубки.
Практична робота. Поступова рубка лісу.
7.                 Групові поступові рубки.
Практична робота. Групові поступові рубки.
8.                 Вибіркові рубки.
      Практична робота. Вибіркова рубка.

ІV. Рубки догляду за лісом – 16 год.
1.                 Економічні умови рубок догляду за лісом.
Практична робота. Догляд за рослинами у лісорозсаднику.
2.                 Види рубок догляду за лісом.
3.                 Технічні елементи рубок догляду.

 V. Вплив технології лісорозробок на лісовідновлення рубок – 12 год.
1. Основні елементи організації лісових  робіт.
2. Заходи по лісовідновленню на суцільних рубках.
Практична робота. Догляд за рослинами у лісорозсаднику.
3. Зачистка місця рубок.
Практична робота. Зачистка місця рубок.
4.                 Догляд за самовисіванням на суцільних рубках.
Практична робота. Догляд за самовисіванням рослин.

VІ. Лісові культури. Механізація – 21 год.
1.                 Механізація лісових культур.
2.                 Заготовка лісового насіння.
Практична робота. Заготовка лісового насіння.
3.                 Посів лісу.
Практична робота. Посів лісу.
4.                 Лісові розсадники.
Практична робота. Догляд за рослинами у лісорозсаднику.
5.                 Підготовка грунту на лісокультурних площах.
Практична робота. Підготовка грунту.
6.                 Посадка лісу.
Практична робота. Висадка рослин у лісорозсадник.
7.                 Меліорація лісових земель.

VІІ. Охорона лісу від пожеж та захист від шкідників і грибкових хвороб.х хвороб –12 год.

1.                 Лісові пожежі і боротьба з ними.
Практична робота. Виготовлення стіннівки «Бережіть ліс від пожежі».     
2.                 Види лісових пожеж.
3.                 Попереджувальні протипожежні заходи.
Практична робота. Виготовлення природоохоронних листівок.
4.                 Шкідливі комахи і засоби боротьби з ними.
5.                 Грибкові хвороби і заходи боротьби з ними.
Розділ ІІ

Лісова таксація
VІІІ. Лісова таксація – 10 год.
1.                 Обєкти лісової таксації.
Практична робота. Догляд за лісовими культурами.
2.                 Методи лісової таксації.
3.                 Основні таксаційні виміри та інструменти.
4.                 Одиниці виміру в лісовій таксації.Помилки вимірювання.
Практична робота. Таксаційні вимірювання.

ІХ. Таксація окремих дерев – 25 год.
1.                 Таксація зрубаного дерева та його частин.
 Практична робота. Таксація зрубаного дерева.
2.                 Товарна структура. Вихід з деревного стовбура лісоматеріалів, дров та відходів. Практична робота.
3.                 Таксація дерева, що росте.
4.                 Визначення віку дерева. Приріст дерева.
Прктична робота. Визначення віку дерева.
5.                 Таксація сукупності окремих дерев.
Практична робота. Таксація сукупності окремих дерев.

Х. Таксація заготовленого лісу і лісоматеріалів – 22 год.
1. Таксація круглого лісу. Вимоги до круглих лісоматеріалів.
2. Таксація дров, коротких лісоматеріалів. Загальні відомості про дрова.
Практична робота. Заготівля та таксація дров.
3. Види і форма лісоматеріалів.




11 клас
ХІ. Таксація насаджень-24 год.
1.                 Поняття про насадження, їх склад і форма.
Практична робота. Догляд за рослинами у лісорозсаднику.
2.                 Елементи лісу та особливості їх будови.
3.                 Таксаційні показники елементів лісу та їх визначення.
Практична робота. Таксація лісу.
4.                 Формування ярусів насаджень і визначення їх таксаційних показників.
5.                 Загальна характеристика насаджень.
Практична робота. Робота в лісорозсаднику.
6.                 Визначення приросту насаджень.
Практична робота. Визначення приросту насаджень.
7.                 Таксація сукупності елементів лісу.
8.                 Сортові та товарні таблиці для сукупності дерев.

ХІІ. Інвентаризація лісового фонду та його облік –25 год.
1.                 Поняття про лісовий фонд та його облік.
2.                 Поділ лісових масивів на квартали, клітки та таксаційні ділянки.
3.                 Способи виділення таксаційних ділянок.
4.                 Методи інвентаризації лісового фонду.
5.                 Облік дерев та вимірювання їх висоти.
Практична робота. Вимірювання висоти дерев.
6.                 Польові роботи по інвентаризації лісів.
Практична робота. Інвентаризація лісів.
7.                 Планшети та плани лісонасаджень.
8.                 Загальні поняття про лісову шифровку аерознімків.

ХІІІ. Таксація лісового фонду – 12 год.
1 Поняття  про лісовий фонд і відведення лісосік.
2. Способи таксації та матеріальної оцінки лісу.
Практична робота. Матеріальна оцінка лісу.
3. Визначення середнього об’єму при лісозаготівлі.
Практична робота.
4. Лісові такси і грошова оцінка лісосік.

Розділ ІІІ.
Лісобудова
ХІV. Мета і завдання лісобудови – 9 год.
         Економічні основи лісобудови.
1.                 Мета і завдання лісобудови.
2.                 Економічні основи лісобудови.
3.                 Планування лісового господарства.
Практична робота. Складання плану лісового господарства.

ХV. Форми організації лісового господарства та поділ лісів на
 групи – 6 год.
1.                 Основи поділу лісів на групи. Режим господарювання в них.
2.                 Система галузей організації лісового господарства.

ХVІ. Форми лісового господарства -15 год.
1.                 Форми лісового господарства .
2.                 Форми лісового господарства за способами рубання лісу.
3.                   Лісосічні форми лісового господарства.
4.                 Вибіркові форми лісового господарства.
5.                 Форми лісового господарства за товарністю.

ХVІІ. Стиглість лісу та ріст рубання – 12год.
1.                 Відновлююча стиглість.
2.                 Природна стиглість.
3.                 Кількісна стиглість.
4.                 Технічна стиглість.
5.                 Вік рубання.

ХVІІІ. Вивчення об’єкту лісобудови. Економічні та історичні умови лісового господарства – 12 год.
1.                 Обєкт лісобудови.
2.                 Вивчення економічних умов лісового господарства.
3.                 Вивчення історичних умов лісового господарства.
4.                 Характеристика минулого і сучасного стану лісового господарства.

ХІХ. Основи організації лісового господарства – 9 год .
1.                 Основи організації лісового господарства.
2.                 Виділення господарських частин.
3.                 Виділення експлуатаційних районів та ділянок.
4.                 Утворення господарських секцій (господарств).
5.                 Встановлення головних елементів господарських секцій.

ХХ. Користування лісом – 5 год.
1.                 Користування лісом.
Практична робота. Догляд за рослинами в лісорозсаднику.
2.                 Основне користування лісом. Розрахунки лісосік.
3.                 Встановлення розрахункової лісосіки.
4.                 Види користування.
5.                 Додаткове користування.
6.                 Розміщення рубок лісу.

ХХІ. Лісогосподарські заходи – 6 год.
1.                 Лісогосподарські заходи.
2.                 Лісозберігання та захист лісу.
3.                 Лісовідновлення.
Практична робота. Висадження рослин з лісорозсадника.
4.                 Лісорозведення.
Практична робота. Догляд за рослинами.
5.                 Реконструкція насаджень.
6.                 Догляд за лісом.
7.                 Меліораційні роботи.
8.                 Дорожні та будівельні роботи.
9.                 Організація охорони лісу.
10.            Управління господарством.

ХХІІ. Лісосировинні бази – 5 год.
1.                 Лісосировинні бази.
2.                 Види лісосировинних баз.
3.                 Порядок оформлення і закріплення лісосировинних баз.
4.                 Підготовка схематичного плану лісового господарства.
5.                 Правила відпуску лісу.


Література

1.                 И. В.Зарудный, В.С.Моисеев, И.В.Логвинов «Основы Лесного хозяйства и таксация леса»

2.                 В.К. Мякушко,Ф.В.Вольвач, П.Г.Плюта «Экология сосновых лесов», Киев, «Урожай», 1989

3.                 Ю.Я.Єлін, М.Я.Зерова «Дари лісів», Київ «Урожай», 1979

4.                  К.П.Митрюшкин, Е.С.Павловский «Лес и поле», Москва «Колос», 1979

5.                 Т.Иванова, Л.Путинцева «Лесная кладовая», Тула, 1993

6.                 Ф.Чумаков «Лесное лукошко», Архангельск, 1992


    
П О Г О Д Ж Е Н О”                                
Директор Жадьківського колегіуму                          
_______________                                                   


П Л А Н
роботи шкільного лісництва
Жадьківського колегіуму
на навчальний рік


п/п
Зміст роботи
Дата
виконання
Хто
відповідає

1. Організація роботи учнівського лісництва
1.
Провести загальні збори учнівського лісництва з організаційних і навчальних питань:
а) вибори ради учнівського лісництва
б) вибори постів юних захисників лісу:
- протипожежних
- рекреаційних
Вересень

 
Головний лісничий
Директор колегіуму

Керівник учнівського
л-ва
2.
Проводити засідання ради учнівського лісництва з основних питань роботи лісництва (за окремим планом)
Кожного
кварталу
Керівник учнівського
л-ва
3.
Скласти графік чергування постів юних захисників лісу
Вересень
Лісничий учнівського
 лісництва
4.
Організувати роботу ланок:
- з охорони лісу від хворіб і шкідників;
- зі  збору насіння, ягід та лікарських рослин;
- із захисту птахів і звірів
Вересень

Керівник учнівського
 лісництва




ІІ. Дослідницька та експериментальна робота
п/п
Тема досліду
Варіанти
досліду
Наслідок
досліду
1.
2.
Визначення кращого способу посіву насіння
хвойних порід в розсаднику
-стрічковий двохрядний з вузькими рядками;
-стрічковий двохрядний із широкими рядками
Вихід стандартного посадкового матеріалу


3.
Визначення кращого способу розмноження хвойних порід насінням
1.Посів ялиці у відкритому грунті.
2.Посів ялиці в коробках під плівкою
Швидкість та якість приживлення


ІІІ. Виробнича практика
п/п
Зміст роботи
Дата
виконання
Хто
відповідає
1.
Збирання насіння клена-явора, дуба звичайного, бука лісового, каштана
Жовтень-
листопад
Члени учнівського лісництва
2.
Заготовити насіння деревних та чагарникових порід для гербарію
-”-
-”-
3.
Виготовити колекцію
“Породи дерев лісу”
Протягом
року
Члени учнівського лісництва
Керівник шкільного лісництва
4.
Систематично проводити фенологічні спостереження за
-”-
-”-
5.
Виготовлення і розвішування годівничок для птахів- 30 шт.
Січень-
лютий
Члени учнівського
лісництва
7.
Проводити викладку кормів для звірів
Січень-
лютий
Мисливствознавець члени учнівського
лісництва
8.
Провести посадку лісових культур
Квітень
Члени учнівського
лісництва
9.
Провести зелене живцювання декоративних порід
-”-
-”-
10.
Провести доповнення лісових культур
-”-
-”-
11.
Провести весняне щеплення фруктових дерев
Березень
Керівник шкільного лісництва
Члени шкільного лісництва

ІУ. Теоретична частина (лекції)
1.
Для членів учнівського лісництва прочитати лекції на тему:
- “Створення та структура лісового господарства, розміщення”;
- “Ліс і здоров'я людини”;
-”Багатства лісу”;
- “Мурашки- санітари лісу”;
- “Птахи наших лісів”;
- “Фауна і флора  Полісся ”;
- “Релікти на екзоти Карпат”;
- “Міжнародна конвенція, критерії лісової наглядової ради FSC”


Січень
Лютий
Лютий
Лютий
Лютий
Лютий
Березень
Березень


2
Провести акцію : “ Поповни класні кімнати зеленими рослинами “
квітень
Учні лісництва
3
Провести вікторину : “ Світ навколо тебе “
квітень
Учні лісництва
4
Збір фотоматеріалу учнями : “ Птахи наших лісів “
вересень
Учні лісництва
5
Екскурсія : “ Подорож у країну першоцвітів “
Березень
Учні лісництва
6
Пошук альтернативних методів допомоги мурахам
квітень
Учні лісництва
7
Перегляд відоматеріалу на природоохоронну тематику : “ Ліси — легені планети “
Червень
Керівник учнівського лісництва;
8
Збір лікарських рослин
Червень - липень
Учні лісництва
9
Провести “День зустрічі птахів”
19 березня
Рада учнівського лісництва
10
Провести вікторину: “Чи знаєш ти природу рідного краю”
квітень
Керівник учнівського лісництва;
11
Провести конкурс на кращимй твір і малюнок “Майбутнє лісу”
квітень
Керівник учнівського лісництва;
.
12
Провести виставку кращих робіт учнівського лісництва в конторі ДП  Черняхівського  лісового  господарства
травень
13
 Брати участь у акціях на природоохоронну тематику “Посади дерево”
Ліси для нащадків”
Місячник благоустрою”

квітень
квітень
квітень
Керівник учнівського лісництва;
лісовий відділ

Немає коментарів:

Дописати коментар